Umuda Dokunuş

Psikiyatri hastanesi.

Süs havuzunun ortasında bir heykel.

Adı 'Umuda Dokunuş' üç kişiler; Erkek, kadın ve bir çocuk. Belki bir aile, belki değil. Elleri, vücutlarını saran örtüye sımsıkı tutunmuş, gözleri gözlerine değmiyor. Tebessümleri kayıp. Sözleriyse bir plakette…

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ni ziyaret ettiğimde, akıl sağlığının hayati önemini bir kez daha kavradım. Hastanede, her yaştan ve farklı meslek gruplarından insanların akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele ettiğini gözlemledim. Bu insanların gözleri, anlamlı bir ifade yerine kayıp bir bakışa sahipti. Ancak; bu deneyimlerimin arasında, hastane bahçesindeki bir heykel beni öyle bir etkiledi ki, onu unutmam mümkün değil.‘Umuda Dokunuş’ adını taşıyan bu heykel; benim için sadece bir sanat eseri değil, aynı zamanda içimde derin duyguları uyandıran, hayatımda iz bırakan bir anı…

Elleri, vücutlarını saran örtüye sımsıkı tutunmuş, gözleri gözlerine değmiyor. Tebessümleri kayıp. Sözleriyse bir plakette.
 

Ruhumuz yüreğinize işler
Tebessümünüz hüznümüzü bölüşür
Devran döner yerimiz değişir
Aslında biz siziz, siz bizsiniz.


RUHUMUZ YÜREĞİNİZE İŞLER

İlk bakışta, heykeldeki üç kişinin birbirine olan bağlılığını ve dayanışmasını görebiliriz. Elleri, vücutlarını saran örtüye sıkıca tutunarak birbirlerine destek oluyorlar. Bu akıl sağlığı sorunu yaşayan bireylerin, aileleri ve sevdikleriyle olan ilişkilerinin önemini vurguluyor.

Birbirimize olan desteğimiz, zorlu süreçlerde umut ve iyileşme için önemli bir rol oynuyor.

TEBESSÜMLERİ KAYIP

Ancak heykeldeki tebessümlerin kayıp olduğunu görüyoruz. Bu, akıl sağlığı sorunu yaşayan kişilerin sıklıkla içsel mutluluğu ve neşeyi kaybettiklerini temsil eder. Hastalığın etkisiyle tebessümler solgunlaşır ve kaybolur. 

Birbirimize anlayış ve sevgiyle yaklaşarak, akıl sağlığı sorunu yaşayan bireylerin içsel dünyalarında olumlu değişimler yaratabiliriz.

DEVRAN DÖNER, YERİMİZ DEĞİŞİR

"Devran döner, yerimiz değişir" sözü, hayatın sürekli değişim ve dönüşüm içinde olduğunu hatırlatır. Akıl sağlığı sorunu yaşayan bireylerin durumları da değişebilir. İyileşme süreci, destek ve tedavi ile mümkündür.

Aynı zamanda bizler de akıl sağlığımızı kaybedebiliriz. Onlara empatiyle yaklaşmalıyız.

ASLINDA BİZ SİZİZ, SİZ BİZSİNİZ

Akıl sağlığı sorunu yaşayan bireyler toplumun bir parçasıdır. Hastalık, bir insanın kimliği ve değeriyle ilgili bir ölçüt olmamalı.

Birlikte hareket etmenin, tebessümleri paylaşmanın ve anlayışla yaklaşmanın ne kadar değerli olduğunu hatırlayın.

Her birimizin içinde umudu yeşerten ve destek olan bir ‘Bir Dokunuş’ var…

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • erol yazıcı 25 Ocak 2024 22:08

    YA ÖLE İŞTE