Sağlık Haber Girişi : 24 Ocak 2024 16:16

Türkiye genelinde fast food restoranlarında denetim!!!

Türkiye genelinde fast food restoranlarında denetim!!!

Türkiye genelindeki fast food restoranlarına 10 günlük denetim başladı.Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, kamu sağlığının korunması için, kızartma yağlarının mercek altına alınacağını duyurdu.

 

Türkiye’nin 81 kentindeki tüm fast food restoranları, 10 gün sürecek denetime gidiyor.

 

Açıklamayı, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı yaptı.

 

Bakan Yumaklı, yaptığı açıklamada, bakanlık olarak vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşması ve tüketmesinin başlıca görevleri arasında olduğunu vurgulayarak, bunun için rutinin yanında sektörel olarak gıda denetimleri yaptıklarını belirtti.

 

Yumaklı, tarladan sofraya kadar gıdanın her adımını kontrol altında tutmak ve güvenilir gıdayı vatandaşlara sunmak gayreti içerisinde çalışmaları sürdürdüklerini işaret ederek, “Ülkemizde özellikle fast food tarzı hızlı gıda üreterek toplu tüketime sunan işletmelerde oluşabilecek riskleri bertaraf etmek ve kamu sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak amacıyla kızartmada kullanmakta olan yağlara ilişkin denetimlere bu dönemde ağırlık vermekteyiz. Bakanlığımızca rutin olarak yıl boyunca yapılan risk esaslı denetim ve kontrollere ilaveten farkındalığı artırmak amacıyla 10 gün boyunca toplu tüketim yerlerinde kızartmada kullanılmakta olan katı ve sıvı yağlara ilişkin denetimler bugün itibarıyla başlatmıştır. 81 ilde yürütülecek çalışmalar kapsamında toplu tüketim yerlerine 7 bin 500 kontrol görevlisince denetimler gerçekleştirilecektir. Bu arkadaşlarımız denetimlerde polar madde, asit sayısı ve kızartma yağ sıcaklığı gibi hususlara bakacaklar.” dedi.