Dünya Haber Girişi : 10 Ekim 2023 17:54

İsrail Gazze Son Dakika Gelişmeleri | İsrail Gazze Savaşında Neler Yaşanıyor?

İsrail Gazze Son Dakika Gelişmeleri | İsrail Gazze Savaşında Neler Yaşanıyor?

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya bölgesine, Gazze kentinin batısına ve Han Yunus kentlerine hava saldırılarına dördüncü gününde de devam ediyor. Peki, İsrail Gazze‘de neler oluyor, son durum ne? İşte detaylar…

GAZZE’DE ÖLENLERİN SAYISI 770’E YÜKSELDİ

Filistin Sağlık Bakanlığı, sosyal medya hesabı Facebook’tan yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde ölenlerin sayısının 770’e yükseldiği, yaralıların sayısının ise yaklaşık 4 bin olduğu belirtildi.

Bakanlık, 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da ölen Filistinlilerin sayısının 18, yaralananların ise yaklaşık 100 olduğunu bildirdi.

7 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze’deki hükümet basın ofisi, İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 7 basın mensubunun yaşamını yitirdiği, 10’unun yaralandığı, 2 gazetecinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Ölen gazetecilerin isimleri Said et-Tavil, Muhammed Subh, Hişam en-Nevacihe, İbrahim Lafi, Muhammed Cerğun, Muhammed es-Salihi, Esad Şemlah olarak sayılırken, Nidal el-Vahidi ile Heysem Abdulvahid’in kayıp olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca İsrail’in sivil yerleşim yerlerine bombardımanlarında 40 medya kurumunun tamamen ya da kısmen hasar gördüğü aktarıldı.

FİLİSTİNLİ BİR DOKTOR YAŞAMINI YİTİRDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Cibaliya Mülteci Kampı’nda sivil yerleşim yerlerine hava saldırısı düzenlediği, saldırıda evi hedef alınan Said Derabiye isimli doktorun yaşamını yitirdiği kaydedildi.

ÖLEN İSRAİLLİLERİN SAYISI 1000’İ GEÇTİ

Haaretz gazetesinin İsrail’in Washington Büyükelçiliğine dayandırdığı haberinde, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısında ölü sayısının 1000’e ulaştığı belirtildi.

İsrail Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Gazze’den düzenlenen saldırılarda yaralanan İsraillilerin sayısının 2 bin 806’ya yükseldiği kaydedildi.

GAZZE ŞERİDİ’NE SU AKIŞI DA KESİLDİ

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz, İsrail’den Gazze Şeridi’ne giden su borularındaki su akışının durdurulduğunu belirtti.

BM: İsrail’in Gazze’de elektrik ve suyu kesmesi yüz binleri olumsuz etkileyecek

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in Gazze’deki elektrik ve suyu kesmesinin, enerji santralini birkaç günde yakıtsız bırakabileceğini ve 610 binden fazla kişi için içme suyu kıtlığına neden olabileceğini bildirdi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ÇAĞRIDA BULUNDU

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic, taraflar arasındaki şiddetin son bulması ve kritik tıbbi malzemeleri insanlara ulaştırabilmek için Gazze’ye insani koridor açılması çağrısında bulundu.

DSÖ’nün, Gazze’deki sağlık çalışanlarına yönelik malzeme ve müdahale eğitimi desteğini sürdürdüğünü kaydeden Jasarevic, Gazze Şeridi’nde bulunan 7 büyük hastanede, önceden konumlandırılmış malzemelerin tükendiğini söyledi.

Çatışmaların başlangıcından bu yana Gazze Şeridi’nde, 13 sağlık tesisine saldırının doğrulandığını belirten Jasarevic, 6 sağlık çalışanının öldürüldüğünü ve 4’ünün yaralandığını kaydetti.

Jasarevic, İsrail’de ise bir sağlık tesisine saldırının ve bir sağlık çalışanın öldürüldüğünün doğrulandığını bildirdi.

İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU NE DEDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, İsrail muhalefetine “ulusal birlik hükümeti kurma” çağrısında bulundu.

Netanyahu, “Dünyanın en büyüklerinden olan Amerikan uçak gemisi bize doğru geliyor. ABD, İsrail’i her şekilde destekliyor.” ifadelerini kullandı.

Hükümetinin, “Kassam Tugayları’nın saldırdığı bölgelerde kontrolü yeniden ele alacağını” söyleyen Netanyahu, “Kazanacağımız bir savaşın içindeyiz.” dedi.

İSRAİL ORDUSU GAZZE SINIRINDA KONTROLÜ TAMAMEN SAĞLADI

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze çevresindeki kasaba ve yerleşim yerlerinin kontrolünü yeniden ele geçirmek için kararlılıkla hareket ettiği ve İsrailli yaralıları tahliye ederken Filistinli unsurların elindeki birçok silaha da el koyulduğu ifade edildi.

“Gazze sınırında kontrolü tamamen sağladık. İsrail topraklarında silahlı Filistinli unsurların kalmadığından neredeyse eminiz.” ifadelerine yer verilen açıklamada, çatışma bölgelerinde çok sayıda Kassam Tugayları unsurunun öldürüldüğü kaydedildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in bölgelerinde kontrolü sağladığını ve dün geceden itibaren bölgeye sızma yaşanmadığını, Gazze Şeridi çevresindeki İsrail beldelerinin tamamının tahliye edildiğini belirtti.

İSRAİL’İN KARA OPERASYONU SEÇENEĞİ İÇİN ORDUSU HAZIR

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, Gazze’deki savaşın gerektiği kadar süreceğini ve savaşın süreciyle ilgili bir takvim olmadığını söyledi.

Adraee, “Gazze tam bir kuşatma altında, girilemiyor, çıkılamıyor. (Gazze’ye) Su, elektrik ve yakıt kesildi. Gazze’ye kara operasyonu fikri, olasılığı ve seçeneği kesinlikle mümkün ve ordu hazır.” dedi.

BM: GAZZE’DE SON 24 SAATTE YERİNDEN EDİLEN KİŞİ SAYISI 180 BİNE ULAŞTI

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) internet sitesinde yayımlanan rapora göre, Gazze Şeridi’nde 180 bin kişinin yerinden edildiği, yerinden edilenlerden yaklaşık 137 bin 500 kişinin ise Gazze’nin çeşitli bölgelerindeki 83 UNRWA okuluna sığındığı açıklandı.

İsrail, hava saldırılarının yanı sıra, denizden de vurmaya başladı

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail hücum botlarından kentin sahil kesimlerine onlarca roket atıldı.

Akdeniz kentlerinden Gazze Şeridi’nde, İsrail savaş uçaklarının gece boyu aralıksız hava saldırıları sürerken, bu kez şehrin orta kesimleri ve Han Yunus kenti sahil kesimlerindeki yerleşim yerleri denizden atılan roketlerin hedefi oldu.

GAZZE’DEN MISIR’A AÇILAN REFAH’IN ÇEVRESİNİ VURULDU

Filistinli kaynaklar ve görgü tanıkları, İsrail ordusunun Refah’ın çevresini vurduğunu söyledi.

Refah Sınır Kapısı’nda Gazze’ye tedarik için bekleyen yakıt ve diğer ihtiyaç malzemelerini taşıyan kamyonlar ise bunun üzerine oradan ayrıldı.

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun X sosyal medya platformundan paylaştığı habere göre Tel Aviv, Mısır’a “Gazze’ye tedarik yaparsanız, kamyonları vururuz.” mesajı gönderdi.

RİMAL BAŞTA OLMAK ÜZERE GAZZE’NİN BİRÇOK MAHALLESİNİ ENKAZA DÖNÜŞTÜ

“Gazze Şeridi’nin en prestijli mahallesi” olarak anılan Rimal, İsrail savaş uçaklarının ev ve binaları yerle bir ederek, moloz ve demir yığınına çevirdiği bir yere dönüştü. Tamamen yıkılmayan evler de aldığı büyük hasar sebebiyle artık oturulamaz hale geldi.

Bu saldırılar sonucunda mahallede yaşayan aileler başka bölgelere kaçmak zorunda kalırken, bazı aileler de İsrail ordusunun evlerini derhal terk etmelerini istemesi üzerine erken saatlerde evlerinden çıktı.

Öte yandan bölgedeki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) binası da zarar gördü.  BM’nin tüm uluslararası personelinin aynı yerleşke içindeki başka bir binaya sığındığı aktarıldı.

KASSAM TUGAYLARI: BEN GURİON ULUSLARARASI HAVALİMANI’NI ROKETLERLE VURDUK

Hamas’ın silahlı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’de sivillerin hedef alınmasına karşılık İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’nı roketlerle vurduklarını duyurdu.

ÜRDÜN, MISIR’IN KOORDİNASYONUNDA GAZZE’YE İNSANİ YARDIM GÖNDERME KARARI ALDI

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Mısır’ın koordinasyonunda Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze’ye acil insani yardım gönderilmesi talimatı verdi.

Kraliyet Divanı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ürdün’ün İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardım gönderme kararı aldığı belirtildi.

Yardımların Batı Şeria’daki Filistinlileri de kapsadığı kaydedilen açıklamada, Batı Şeria’ya sınırı bulunan Ürdün’ün buraya yardımlarını nasıl ulaştıracağına ilişkin bilgi verilmedi.

İsrail’de yayın yapan Kanal 12 Televizyonu, İsrail’in, Mısır’ı Gazze’ye yardım göndermemesi konusunda uyardığını ve yardım kamyonlarını vurma tehdidinde bulunduğunu duyurmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da Gazze Şeridi’ne tam abluka uygulayacaklarını, bölgeye elektrik, yiyecek ve yakıt sağlanmayacağını söylemişti.

Kaynak: AA