ÇEKİRDEKLERİ ÇÖP TORBASINA KOYMAYIN !! TEMA VAKFI BİLDİRİYOR

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarla artar. Uzmanlar, bu sene dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacağını söylüyor..Bu nedenle yediğiniz Kayısı, Şeftali , Kiraz , Vişne, Karpuz , Kavun, Erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine asla hapsetmeyin.


Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak can suyu dökün. Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın (ya da arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı gibi toprak gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir, bilakis çevre için yeni hayattır.
Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar  besler ve yeşertir…
Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir !
Bunu yapmayın ve yaptırmayın! 


Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.
En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılmasıdır ve ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servettir...


Daha yeşil bir ülke için, daha temiz bir hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, ekelim, savuralım, fırlatalım…
Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.
Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler...
Kaynak: Tema Vakfı

Nurcan Ercan Baki

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.