Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ZOR DOSTUM ZOR!  

Pendik uluslararası havaalanı, metrosu, deniz ve kara yolu ulaşımı, hızlı treni, marinası, hastaneleri, sanayisi ve ekonomik potansiyeli ile hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin gözde ilçelerinden biri.  Ama bu gelişmiş dev şehrin geniş alana yayılan yerleşimi, kalabalık nüfusu ile birlikte; baş ağrıtan irili ufaklı birçok problemi de mevcut.  Ve bu problemlerin üstesinden gelmek, vatandaşın türlü beklentilerine cevap vermek hiç de kolay değil

 Türkiye’deki en zor işlerden biri de Pendik’te belediye başkanlığı yapmak!

Çünkü 36 mahallesi bulunan ve nüfusu 700 bine ulaşan Pendik, ülkemizin en kalabalık ilçelerinden biri.

Bunun daha net algılanması için; Konya / Yalıhüyük (1.785), Eskişehir / Han (2.272), Erzincan / Otlukbeli (2.437), Afyon / Kızılören (2.463), Elazığ / Ağın (2.776), Rize / Hemşin (2.817) ilçelerinin nüfusları örnek verilebilir.

Nüfusu 3 binin altındaki bir ilçenin sorunlarına çözüm üretmek ile 700 bin nüfuslu geniş coğrafyaya yayılmış bir ilçenin sorunlarına çözüm üretmek bambaşka şeyler elbet.

BOL BOL MESAİ GEREKTİRİYOR

O yüzden, göreve yeni başlayan Ahmet Cin’i, bol bol mesai yaparak, farklı birçok soruna tatminkar çözümler üretmesi gereken çok zorlu bir icraat dönemi bekliyor.

SORUN ÇÖZMEK YETMİYOR

Üstelik Başkan Cin’in işi sorunlara çözüm üretmekle de bitmeyecek. Cin’den beklenen bu çözümler ile birlikte, ilçeye değer katacak, Pendiklilerin yaşam kalitesini yükseltecek hizmetler de gerçekleştirmesi.

HERKESİ MEMNUN EDEMEZSİN

Bu kadar kalabalık bir nüfusa sahip ve belki yüzlerce, binlerce farklı sorunun – beklentinin olduğu bir ilçede, herkesi memnun etmenin imkansız olduğu gerçeği de; üstlenen sorumluluğun başka bir zorluğu.

Siyasi görüş farklılıklarından dolayı; yapılacak güzel birçok hizmetin ‘burun kıvrılarak’ beğenilmeyeceğinin peşinen bilinmesi de işin cabası…

HER TÜRLÜ MAZERET GEÇERSİZDİR!

Bu göreve tabi ki söz konusu zorluklar bilinerek talip olunuyor. O yüzden, Ahmet Cin ve ekibinin mazeret üretme hakkı da bulunmuyor. Kaptan her şartta gemiyi karaya yanaştırmalı…

ALT YAPISI SAĞLAM

Başkan Cin’in Pendik Belediyesi’nde bir dönem teknik başkan yardımcısı olarak görev yapmış olması, Pendik Sanayici ve İşadamları Derneği’nde (PESİAD) uzun süre başkanlık görevini yürütmesi, siyaseten de çekirdekten yetişerek İstanbul il başkan yardımcılığı makamına kadar çıkması ve bugüne kadarki süreçte ‘az laf, çok iş’ üreten bir anlayış sergilemesi; onun bu görevin gereklerini de layığı ile yerine getirebileceğine dair referans gösterilebilir.

İŞTE TEMEL BAZI SORUNLAR

Pendik İstanbul’un ve Türkiye’nin gözde ilçelerinden biri olmakla birlikte, henüz çözümü tamamlanmamış birçok farklı probleme de sahip.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ilk bakışta en önemli başlıklardan biri. Şu ana kadar ağır aksak mesafe alınan bu hususta, bazı anlaşmazlıkların giderilmesi, acil dönüşüm gereken bölgelerde dönüşümün hızlandırılması gerekiyor. Bu hem depreme karşı güvenlik, hem de şehrin yenilenmesi – düzene kavuşması için şart.

TRAFİK sıkışıklığı ilçemizdeki bir diğer problem. Özellikle Cumartesi günleri yaşanan yoğunluktan dolayı hiçbir sürücü şehir merkezine girmek istemiyor. Giren de çile çekiyor.

Bazı noktalarda sinyalizasyon sistemindeki tercih hataları ya da bu sistemin yokluğu dolayısıyla trafik sıkışıklık ya da kazalar artabiliyor.

OTOPARK meselesi de kıyamete kadar devam edecek bir sorun olarak varlığını koruyor! Yeni otoparklar yaparak sorunu hafifletmek sözkonusu olsa da, mevcudun doğası gereği bu sorun sıfırlanamıyor.

SOKAK HAYVANLARI meselesi kendi içinde tenakuz barındıran ve aynı zamanda Pendiklilerin şikayet kutusuna en fazla mesaj gönderdiği bir konu.

Hayvan severler “Sokak hayvanlarını koruyalım, kollayalım. Onlarla birlikte yaşayalım. Barınaklara göndermeyelim” derken; başıboş sokak köpeklerinin saldırısına maruz kalarak, bunların toplatılarak barınaklara gönderilmesini isteyenler de bir hayli fazla.

Diğer taraftan; sokakta gördüğümüz yaralı bir kedi – köpek – martı ya da farklı bir hayvana yardım etme noktasında, Pendik Belediyesi Veterinerlik Birimi’nin daha aktif ve çözümcü bir yol üstlenmesi bekleniyor.

İŞSİZLİK – İSTİHDAM ülkemizde olduğu kadar Pendik’te de temel sorunlardan biri. Bu konuda belediyenin etkin çabaları bulunmakla birlikte sorun tatminkar bir düzeyde çözüme kavuşturulabilmiş değil.

KÜÇÜK ESNAF DÜŞÜNÜLMELİ Mevcut AVM’ler, tekelleşen markalar, kapitalist anlayış küçük esnafımızı yok etme yolunda. Belediye yönetimi ilçe bazında küçük esnafı koruyan kollayan uygulamalar geliştirebilir.

EKONOMİYE DESTEK Birçok ev hanımı, engelli, emekli ekonominin içinde artı değer üretme adına bulunamıyor. Belediye bu noktada da, hem kişinin kendisine hem de ilçe ekonomisine katkı sağlayan uygulamaları geliştirerek sürdürebilir.

GÜNDÜZ GEÇ, GECE ERKEN Pendik, gündüz mesaisi geç başlayan, gece mesaisi erken biten bir ilçe. Bu durum sosyal yaşamda da böyle. Dünyada artık 24 saat yaşayan şehirler moda.

KÜLTÜR / SANAT / EDEBİYAT Son yıllarda bu konularda renkli aktiviteler varsa dahi, Pendik bir kültür sanat şehri olabilmiş değil. Son 30 yılda; bu ilçeden ülke genelinde, dünya genelinde tanınmış değerli bir ressam, şair, yazar, heykeltıraş, müzisyen ismi sayamıyor olmamız bunun bir göstergesi.

Konuya yakın önem verilir, teşvik edici uygulamalar çoğaltılırsa, Pendik meyve verecektir.

İlçedeki sorunlarla ilgili olarak; eğlence mekanlarının azlığı, temizlik, çöp toplama, aydınlatma, yolların ve kaldırımların bakımı, altgeçitler ve benzeri birçok husus daha ayrı ayrı başlıklar altında irdelenebilir.

Diğer taraftan; insanların bizzati kendileri sorunlu iken, mahalli sorunların olmaması – türememesi düşünülemez…

Ahmet Cin ve ekibine kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x