Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ZABITADAN GENİŞ TEMİZLİK OPERASYONU

Pendik Belediyesi Zabıta Ekipleri, ilçe genelinde çevre ve görüntü kirliliğine karşı geniş operasyon başlattı. Çalışma kapsamında 10 kamyonet dolusu reklam malzemesi toplayan ekipler, yaya kaldırımlarında tespit ettiği metal tabelaları, oksijen kaynak makinesiyle sabitlendiği yerden keserek kaldırdı. 

Pendik Belediyesi Zabıta Ekipleri, ilçe genelinde çevre ve görüntü kirliliğine karşı geniş operasyon başlattı. Köprü korkulukları, kavşaklar, yol kenarı, bahçe duvarı ve çitlerine belediyeden izinsiz ve usulsüz asılan bez, karton, branda afiş gibi 10 kamyonet dolusu reklam malzemeleri toplandı. Yeni yılın ilk haftalarında devam edilen temizlik operasyonunda emanete alınan malzemeler değerlendirilmek ve dönüştürülmek üzere belediyenin ambalaj atık dönüşüm tesisine teslim edildi.

İşyerlerine idari para cezası

Afiş astığı belirlenen esnaflara ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 42. maddesi 1. ve 2. fıkralarına göre idari para cezası uygulandı. 2018 yılı yeniden değerleme sonrası Kabahatler Kanunu 42. maddesinin izinsiz afiş asan ve toplamayanlara yönelik 259 Türk Lirası’ndan 8.000 Türk Lirası’na kadar para cezasına hükmettiği bildirildi.

Metal tabelalar oksijen kaynakla söküldü

Öte yandan zabıta ekipleri, Kurtköy, Yenişehir, Çamlık, Harmandere mahallelerinde metal tabelalara yönelik bir diğer çalışmayı gerçekleştirdi. Ekipler, kamuya ait arazi, yol kenarları, yaya kaldırımlarında tespit edilen metal tabelaları oksijen kaynak makinesiyle sabitlendiği yerden keserek kaldırdı.  İzinsiz olarak yaya kaldırımlarına sabitlenen tabelaların vatandaşlar için tehlike oluşturduğunu ve çarpmalardan dolayı basit yaralanmalara sebebiyet verdiğini kaydeden yetkililer,  gelişi güzel asılan tabelaların kaldırılmasıyla görüntü ve çevre kirliliğinin ortadan kaldırıldığını bildirdi.

İşyeri girişlerinin üstünde tabelaya izin veriliyor

İlan ve reklam harçları yatırılmadan yerleştirilen metal reklam tabelaları, haksız kazanç ve esnaflar arasında haksız rekabet oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İlan Reklam ve Tabela Yönetmeliği’ne göre esnafların yalnızca iş yeri girişlerinin üstünde, bina cephesine yapışık olarak tabela bulundurmasına izin veriliyor.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x