Teknoloji Haber Girişi : 02 Ağustos 2023 15:36

Youtube Test Ediyor: Yapay Zeka ile Video Özetleme

Youtube Test Ediyor: Yapay Zeka ile Video Özetleme

YouTube, gelişen yapay zekanın platformda bulunan videoların özetini çıkaracağı bir özelliği test ediyor. Bu özetlerin şimdilik yalnızca sınırlı sayıda İngilizce videonun yanında görüneceğini ve yalnızca sınırlı sayıda kullanıcı tarafından görüntülenebileceğini belirtiyor.

Google’ın 31 Temmuz tarihli bir destek sayfasında yer alan bildirime göre, YouTube video özetlerini otomatik olarak oluşturmak için yapay zeka kullanımını deniyor. Şirket bu özellikle beraber mevcut video açıklamalarının yerini almadan kısa bir genel bakışla konu hakkında özet sunmayı hedefliyor.

Test yalnızca sınırlı sayıda video ve kullanıcı için geçerli ve mevcut video açıklamalarının yerini almayacak, ancak YouTube izleyicilerin ne izleyeceklerine karar vermelerine yardımcı olacağını umduğu kaydedildi.

Destek sayfasında “YouTube’da yapay zeka tarafından otomatik olarak oluşturulan özetleri test etmeye başlıyoruz, böylece bir video hakkında hızlı bir özet okuyup sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz daha kolay olacak” ifadeleri yer aldı.