Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

YETENEKLİ SPORCU KEŞFİNE DEVAM

Pendik Belediyesinin ‘Geleceğin Şampiyonları Sporcu Yetenek Tespit Projesi’ ile ilkokullardan seçip eğitim verdiği öğrenciler, müsabakalarda başarılı sonuçlar alıyor.  Türkiye’ye yıldız sporcular kazandırmak üzere geçen yıl başlatılan projenin bu yıl ikincisi düzenleniyor. 

Yetenekli öğrencileri keşfedip spor dünyasına kazandırmak amacıyla çalışmalarını büyük titizlikle yürüten Pendik Belediyesi, başlattığı ‘Geleceğin Şampiyonları Sporcu Yetenek Tespit Projesi’nin bu yıl ikincisini gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl ilkokul öğrencileri arasında yürütülen taramalar, bu yıl sadece 10 bin 978 ilkokul 1. sınıf öğrencisi arasında yapılıyor. Taramalarda çocukların önce boy ve kilo ölçümü yapılıp ardından dikey sıçrama, esneklik, sürat ve kuvvet yetenekleri test ediliyor. Taramalar sonucu 1.000 yetenekli öğrenci ikinci taramaya tutulacak. İkinci taramalarda yapılan çift ayak sıçrama testi, kulaç ölçümü, biseps ve baldır çevresi ölçümü ve flamingo denge testlerinin ardından bu sayı 100’e düşecek. Belirlenen 100 yetenekli öğrenciye jimnastik, atletizm ve yüzme dersleri verilecek. Tüm eğitimlerin sonunda sporcular yeteneklerinin olduğu spor branşlarına yönlendirilecek.

‘Yetenekli’ sporcular çok hızlı

Geçtiğimiz yıl 43 bin ilkokul öğrencisi arasından seçilerek yetenekli olduğu branşlara yönlendirilen 172 sporcu ise çalışmalarını hızlı tempoda sürdürüyor. Pendik Belediye Spor Kulübü Atletizm Takımı bünyesinde antrenmanlarını sürdüren sporculardan 8’i Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen İstanbul’un En Hızlısı Atletizm Yarışları’nın yarı final müsabakalarına katıldı. Henüz yeni olmalarına rağmen iyi bir performans ortaya koyan sporculardan 7’si final müsabakalarına katılmaya hak kazandı.

İstanbul’un en hızlısı olmak için finalde koşacaklar

Ataköy Atletizm Salonu’nda gerçekleşen yarışlarda Pendikli sporculardan kızlar kategorisinde İkra Kurt 3 ve Ceren Nisa Polat 5. olurken, 2007 doğumlularda Bilge Bozkurt 2 ve Esila Akyüz 3.lük kürsüsünde kendilerine yer buldu. Erkekler kategorisinde ise 2007 doğumlularda Selim Mert Yüksek 7 ve Alper Çalık 8. sırayı alarak finallere katılmaya hak kazandı. Yine Deniz Çetin 2008’de 10. olarak finallere katılacak bir diğer sporcu oldu. Sporcular önümüzdeki ay yine aynı salonda yapılacak final koşularında İstanbul’un en hızlısı olmak için mücadele verecek.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x