Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

YENİLENEN KEMAL TAHİR KÜTÜPHANESİ AÇILDI

Yenileme çalışması tamamlanan Kemal Tahir Kütüphanesi hizmete girdi. İlk gün kütüphaneyi ziyaret eden Başkan Ahmet Cin, gençlerle sohbet ederek kitap okudu. Öte yandan kapasitesi iki katına, kitap sayısı da 30 binin üzerine çıkan kütüphaneye girişlere HES Kodu zorunluluğu getirildi

Tarihi yapısı ve peyzajıyla şehrin simgesel yapılarından biri olan Kemal Tahir Kütüphanesi, yenileme çalışmaları sonrası hizmete girdi. Kitap Cafe’nin de eklemesiyle kütüphanenin kapasitesi iki katına, kitap sayısı da 30 binin üzerine çıktı. İlk gün kütüphaneyi ziyaret eden Belediye Başkanı Ahmet Cin, gençlerle sohbet ederek “Yenileme çalışmasıyla Kemal Tahir Kütüphanesi çok daha kullanışlı hale geldi.” dedi. Ziyaretçiler ise kütüphanenin yenilenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Üniversiteye hazırlanan 19 yaşındaki Gökhan Kılıç: “Kütüphane bu haliyle internetteki fotoğraflardan çok daha güzel duruyor.” dedi.

HES Kodu zorunluluğu getirildi

Yenileme çalışması kapsamında yanına Kitap Kafe inşa edilen Kemal Tahir Kütüphanesi’nin kapasitesi 200 kişiye çıktı. Ancak pandemi nedeniyle kapasite 100 kişiyle sınırlandırıldı. Yine tedbirler kapsamında kütüphaneye girenlere maskenin yanı sıra HES Kodu zorunluluğu getirildi. Ziyaretçiler, ateş ölçümü yapıldıktan sonra HES Koduyla kütüphaneye girebilecek. Kemal Tahir Kütüphanesi’nde mesai saatleri ise hafta içi 9.00-17.30 olarak belirlenirken hafta sonu hizmet verilmeyecek.

HES Kodu nedir? Nasıl alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, COVID-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir kod. Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bvirüs ulaşma riskini azaltmak amacına hizmet ediyor.

SMS’le HES Kodu Alma

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazarak 2023’e SMS atabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Uygulamasıyla HES Kodu Alma

Uygulamayı dijital marketlerden indirerek “HES KODU OLUŞTUR” bölümünün altında yer alan “Yeni Kod Ekle” butonuna tıklayarak yeni kod oluşturabilirsiniz.

E-Devlet Yoluyla HES Kodu Alma

Sağlık Bakanlığı, HES Kodu Üretme ve Listeleme sayfasına giderek sağ üstte yer alan “Yeni HES Kodu” butonuna tıklayarak yeni kod oluşturabilirsiniz.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x