Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

YAŞAYAN TARİH ANILARINI ANLATTI

Pendik Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Pendik Kent Konsey’inin, kültür etkinlikleri kapsamında düzenledikleri sohbet programlarından ilki, geçtiğimiz Çarşamba akşamı saat 19.00’da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

‘Pendik’in Hafızası’ başlıklı programın konuşmacı konuğu, ilçemizde uzun yıllar Avcılar Derneği başkanlığı da yapmış olan Hüsnü Koşar oldu.

Programın moderatörlüğünü; Pendik’i konu edinen ‘Yitik Oyun’ adlı romanın yazarı da olan Kültür Müdürü Nuri Sincanlı yaptı. Kendisine yöneltilen ilgili soruları da cevaplayan Hüsnü Koşar, 1950’li yıllardan başlamak üzere günümüze kadar geçen zamanda Pendik’in sosyal yaşamıyla ilgili bilgiler aktardı ve bazı anılarına yer verdi.

Sohbette yazlık sinemalar, gazinolar, balıkçı tekneleri, çay bahçeleri, geçmişin marka olmuş bakkal, manav, kasap ve eczacıları; o dönemlerde yaşayan Pendiklilerin sosyo ekonomik ve sosyo kültürel yapıları yaşanmış örneklerle anıldı.

Davetlilere de mikrofonun uzatıldığı sohbet toplantısı başından sonuna kadar nostaljik bir atmosferde geçti. Pendik Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Metin Yazıcı’nın okuduğu, Pendik ile ilgili ‘Buluşma’ adlı şiir de etkinliğe renk katan unsurlardan biriydi.

Kültür Müdürü Nuri Sincanlı, bu programların kayıt altına alındığını ve Pendik’in hafızası olarak gelecek nesillere de miras bırakılacağını ifade etti.

Sohbet akşamının finalinde; Hüsnü Koşar’ın eşi Filiz Koşar ( Pendikliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı)  evlilikleri ile ilgili anısını aktardı. Bu bölüm de akşama keyif katan başka bir unsur oldu.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x