Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

YAPILANDIRMA İÇİN SON HAFTA

Vatandaşlar, borçların yeniden yapılandırılması için Pendik Belediyesine yaz sezonu olmasına rağmen yoğun ilgi gösteriyor. Peşin ya da taksitle ödeme fırsatının bulunduğu yapılandırmadan yararlanmak için son gün 31 Temmuz. Vezneler son hafta dolayısıyla Cumartesi ve Pazar günü açık olacak.

Resmi Gazetede 18 Mayıs tarihinde yürürlüğe giren 7143 Sayılı Kanun’la borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeye vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Yasa düzenlemesiyle Pendik Belediyesine borcu olan vatandaşlar, 31 Temmuz’a kadar müracaatta bulunarak belediyeye yönelik borçlarını yapılandırıp peşin ya da taksitle ödeme fırsatı buluyor. Yaz sezonu olmasına rağmen yaklaşık 15 bin mükellef borcunu yapılandırmak için Pendik Belediyesine müracaat etti. Yoğunluğa cevap verebilmek için vezneler Cumartesi ve Pazar günleri açık olacak. Bu kanundan yararlanılması halinde borçlara ilişkin birikmiş olan faiz ve gecikme zammı tutarlarından vazgeçilip bunun yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesapla yapılıyor. Böylelikle birikmiş gecikme faizi ve zammı yükü hafiflemiş oluyor.

Peşin ödemede faizin yüzde 90’ı silinecek

Mükellefler borçlarını ilk taksitin ödeme süresinde (30.09.2018 tarihine kadar) öderse Yİ -ÜFE oranıyla hesaplanarak gecikme faizinin %90’ı; ilk iki taksit içinde (30.11.2018 tarihine kadar) öderse %50’si silinecek. Bu kanundan yararlanılması halinde güncellenen oran üzerinden hesaplanan borç tutarı tek seferde veya ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödenebilecek.

Yapılandırma online yapılabiliyor

Vatandaşlar, yapılandırma işlemlerini Mali Hizmetler Müdürlüğüne bizzat gelerek, www.pendik.bel.tr internet sitesinden online ya da WEB sayfasındaki formu doldurup imzaladıktan sonra form posta yoluyla belediyeye ulaştırılarak yapılabilir. Ayrıca beyana dayalı vergilerde uygulanan vergi cezalarının tamamı bu yasa kapsamında siliniyor ve hiç verilmemiş ya da eksik verilmiş beyanların tamamlamak için fırsat doğuyor.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x