Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

YAKUPOĞLU ESERLERİYLE BÜYÜLEDİ

Kütahya’nın ‘Ahmet Abi’si olarak bilinen Merhum Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun eserlerinden oluşan ‘Suların Ressamı Ahmet Yakupoğlu’ Sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. Sanatseverler sergide, 2016 yılında hayata gözlerini yuman sanatçının eskizlerini, suluboyadan oluşan eserleri ile kullandığı malzemeler ve aile fotoğraflarını görme imkanı bulacak.

‘Suların Ressamı Ahmet Yakupoğlu’ adlı sergide Merhum Sanatçı Ahmet Yakupoğlu’nun manevi kızı Havva Sökmener’e ait koleksiyonlar yer alıyor. Eskizler ve suluboyalardan oluşan koleksiyonda Ahmet Yakupoğlu’nun aile fotoğrafları ve resim yaparken kullandığı malzemeler de bulunuyor. Aynı zamanda minyatür ustası, neyzen ve tezhip ustası olan merhum sanatçıya ait eserler 28 Şubat’a kadar Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

Sergi, Pendik için bir lütuf”

Vatandaşlarla birlikte serginin açılışını gerçekleştiren Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Pendik için büyük bir lütuf olarak nitelendirdiği ‘Suların Ressamı Ahmet Yakupoğlu’ Sergisi’ndeki eserleri, vatandaşlarla birlikte inceleyerek ‘Sanatçının ömrünü Allah takdir ediyor. Sanatın ömrünü ise biz sanatseverler takdir ediyoruz.’” diyerek tüm sanatseverleri sergiye davet etti.

Merhum Ahmet Yakupoğlu kimdir?

Kütahya’nın Saray Mahallesi’nde 1920 yılında doğdu. İlk tahsiline 1927 yılında Derviş Paşa İlkokulu’nda başlayan Yakupoğlu, 1941 yılında Vahid Paşa İl Halk Kütüphanesi’ndeki yazma eserleri incelemek üzere Kütahya’ya gelen İstanbul Üniversitesi profesörlerinden Süheyl Ünver ile tanışma imkanı buldu. Kütahya Lisesi’nden sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi giriş imtihanına çok güzel ve başarılı resimlerle giren Yakupoğlu Süheyl Ünver Bey’in teklifiyle Resim Bölümü Feyhaman Duran Atölyesini seçti ve buradan mezun oldu

‘Yaşayan En Büyük Türk Minyatür Ustası’ ünvanı ile anılan Ahmet Yakupoğlu, ressam, müzehhip, ve neyzendir. Ahmet Yakupoğlu sabrı ve azmi ile Kütahya’nın adını kültür ve sanatta duyurmayı sağlamış, Kütahya’nın ‘Ahmet Abi’si ve ‘Ressam Ahmet’i olarak kendisini Kütahya’ya adamıştır. 96 yaşındayken sağlığının iyice bozulması sebebiyle Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tam on üç ay yaşlılığının son demlerinde misafir edilmiş ardından da vefat etmiştir.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x