Gündem Haber Girişi : 18 Mart 2023 15:20

Xinjianglı polis terörün yol açtığı zararları BM İnsan Hakları Konseyi’nde anlattı

Xinjianglı polis terörün yol açtığı zararları BM İnsan Hakları Konseyi’nde anlattı

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden gelen Variscan Mehmet, dün Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 52. toplantısında yaptığı konuşmada, şiddet ve terörün verdiği ziyanları anlattı.

Xinjiang’ın Aksu bölgesinde yer alan Üçturfan ilçesi Otbaş kasaba karakolunda 13 yıl çalışan Variscan Mehmet, birkaç yıl evvel şiddet ve terör olaylarına dair soruşturmalarda tekraren vazife aldığını söyledi.

Terör olaylarının çok sayıda pak insanın vefatına ve yaralanmasına yol açtığını, büyük maddi kayıp doğurduğunu ve toplumsal istikrara ziyan verdiğini vurgulayan Variscan Mehmet, bu olayların farklı etnik kümelerden vatandaşlara büyük acı verdiği üzere, vatandaşların yaşama ve kendini geliştirme haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Terörizmin insanlığa karşı ortak tehdit olduğuna değinen Variscan Mehmet, Xinjiang’da yasalar doğrultusunda terörle uğraş edip teröristlere darbe indirmenin halkın can ve mal güvenliğini, toplumsal istikrarı ve insanlığı koruyan adil bir aksiyon olduğunun altını çizdi.

Variscan Mehmet, bölgede gerçekleştirilen etnik ayrımcılık içermeyen aşırıcılıktan arındırma faaliyetlerinin, aşırıcılığın önlenmesi ve cezalandırılması ile terörle çaba edilmesi için temel bir strateji olduğunu kaydetti.

Kaynak: Çin Memleketler arası Radyosu
Hibya Haber Ajansı