Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

VİRÜSE KARŞI TURŞU!

Pandemi döneminde vatandaşlarımız bol bol turşu tüketti. Turşu bağışıklığı güçlendiren ve hücre yenilenmesine katkıda bulunan özelliklere sahip

Corona Virüs tehdidi henüz ortadan kalkmış değil. Bu süreçte kişisel temizliğimize, içinde bulunduğumuz ortamın steril olmasına dikkat ettiğimiz kadar; bağılıklığı destekleyen gıda maddelerine de yöneliyoruz.

Gıda maddelerinde de en fazla rağbet gören ürünlerden biri geleneksel yiyeceklerimizden turşu oldu.

Turşu satışları özellikle  pandemi döneminde tavan yapmış bulunuyor.

Pendik Çarşı’da Değerli Sokak ( Çarşı Cami karşı sokağı) adresindeki

Yeşil Gedelek Abidin Çakar Turşuları İşletmecisi Orhan Çakar gazetemize yaptığı değerlendirmede şu sözlere yer verdi.

“Sağlıklı beslenme konusunda bilinçli vatandaşlarımız sofralarında turşuyu eksik etmezler. Son dönemlerde yaygınlaşarak insan hayatını tehdit eden Corona Virüs olayı ile birlikte turşu satışlarımızda ciddi bir artış yaşamaktayız. Bunun ana nedeni virüsün özellikle güçsüz bünyelerde hayati tehlike arz etmesi, turşunun ise bünyeyi güçlendiren bir besin maddesi olmasıdır.

Kaliteli bir turşu, dalından taze toplanmış sebze ve meyvelerden elde edilir. Bu besinler de içlerinde antioksidan maddeler bulundururlar. Taze ürünlerden elde edilen turşuların içerisindeki bu maddeler, bünyeyi serbest radikallere karşı korur, hücre yenilenmesine katkıda bulunur.

Turşunun onlarca faydasını internete girip araştıran herkes görecektir. Ben buradan birkaçını sıralayayım: Doğal antibiyotik deposu, antioksidan kaynağı, probiyotik bir lezzet, mide bulantısı ile savaşır, soğuk algınlığına karşı koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor, kan şekerini dengeliyor, kansere karşı koruyucu, metabolizmayı hızlandırıyor, zayıflatıyor, kabızlığa karşı etkili, kalp damar hastalıklarına karşı koruyor” dedi.

Yeşil Gedelek Abidin Çakar Turşuları A’dan Z’ye tüm meyve ve sebzelerden turşu çeşitlerinin katkısız, ilaç kullanmaksızın, doğal halleriyle üretilerek satışa sunulduğu bir nokta.

Lahana, salatalık, biber, acı biber, patlıcan dolma, lahana dolması, kırmızı biber dolması, erik, karnıbahar, brokoli, sarımsak, badem, bamya, acur, domates, kelek, pancar, fasulye, havuç, kırmızı lahana, jalapeno, pezik turşusu çeşitlerden başlıcaları.

İşletmede kahvaltılıklar, şalgam suyu, organik sirke, boza, tarhana, zeytin çeşitleri, özel zeytin yağı ve yaprak çeşitlerini bulmak da mümkün.

Yeşil Gedelek Abidin Çakar Turşuları yakın bir süre içerisinde Batı Mahallesi Akasya Sokakta 2. şubesini açacak.

İletişim: 0533 541 24 95

 

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x