Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

VATAN Partisi’nin Teklifi: Elektrik ve Doğalgaz Kamulaştırılsın

VATAN Partisi Pendik İlçe Teşkilatı yönetimi,  yüksek elektrik ve doğalgaz faturalarına yönelik olarak bir etkinlik gerçekleştirdi.

Pendik Gülistan Restoran’da yapılan kahvaltılı basın toplantısında, partinin bu konudaki görüş ve çözüm önerileri kamuoyu ile paylaşıldı.

Çok sayıda partilinin ve yerel basın mensuplarının katıldığı toplantıda; Vatan Partisi Ekonomi Politikalar Başkanı  Hakan Topkurulu, Vatan Partisi MYK Üyesi İstanbul  İl Başkanı Cem Dikmen,  Aydınlık gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel, Vatan Partisi Pendik İlçe Başkanı Hikmet Kırık da birer konuşma yaptılar.

İlçe Başkanı Kırık konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Elektrik başta olmak üzere enerji  fiyatlarına gelen yüksek zamlar;  halkımızın, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin, bütün üreticilerimizin belini bükmüş, üretim şevkini kırmıştır.

Vatan Partisi olarak 1 yıla yakın süredir enerji  noktasında  oluşabilecek bir kriz uyarısında bulunmuştuk. Nitekim böyle de oldu. Enerji krizi bütün dünyayı sarmış ve ülkemiz de bu krizden nasibini almıştır.

Fakat, ağırlaşan enerji krizinin faturası halkın omuzlarına yüklenemez!

Günlerdir Pendik ilçemizin esnaflarını ziyaret ediyoruz. Esnafımız, faturalarını camlara asarak tepkisini dile getiriyor. Bu çığlık, bir uyarı çığlığıdır. Türkiye’nin üretimine, ticaretine vurulan darbeyi engellemek için hükümet yetkililerine bir uyarıdır.

Vatan Partisi olarak, hiçbir zaman sadece tepki gösteren muhalefet tarzı izlemedik. Her tepkimizde konuyla ilgili çözümlerimizi sunduk. Çünkü biz bu memleketin sahibiyiz. Hükümette olmadan da memlekete fayda sağlamak için çalışırız. Bu konuda da çözüm önerimizi sunuyoruz.

Elektrik Üretim ve Dağıtımında Özel Çıkara Derhal Son Verelim!

Devlete ait elektrik dağıtım şirketleri özelleştirildi. Sonuçlarını yaşıyoruz. Özel çıkarlar, halkın çıkarının tepesine bindi. Özel şirketler, devletten aldığı elektriği aşırı kârla satıyor. Hükümet, özel şirketlerin çıkarını değil halkın çıkarını gözetmelidir.

Dünya çapında yaşanan elektrik krizine rağmen devletimiz 2019’da 1 kw elektriği 35 kuruşa verirken, bugün elektriği 31 kuruşa, 21 dağıtım şirketine veriyor. Buna rağmen  21 dağıtım şirketi 31 kuruşa aldığı elektriği, vatandaşlara 2 lira 9 kuruşa, yani 7 kat fiyatına satmaktadırlar.

Yine geçmiş yılın verilerine göre dağıtım şirketlerinin bir yılda 135 milyar lira kar ettiğini görüyoruz. O halde soruyoruz: Bu şirketler kamulaştırılırsa 135 milyar lira nereye gidecek? Vatandaşın faturalarını azaltmaya gidecek. Üretime gidecek. Ticarete gidecek. Yani yine Türkiye’ye dönecek. İşte bu sebeple tek çözüm kamulaştırma olduğunu söylüyoruz.

Tek Çözüm Kamulaştırma

Enerji dağıtımı kamu hizmetidir! Dahası, enerjide halkçı çözüm ülke güvenliği için şarttır. Enerji, kâr amacıyla değil, toprağın ekilmesi, sanayi çarkının çevrilmesi, çarşılarımızın şenlenmesi, halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumda huzurun sağlanması için ucuza verilmelidir.

Kamu eliyle yenilenebilir ve ucuz enerji üreten modellere geçilmelidir. Nükleer enerji üretiminin geliştirilmesi Türkiye’nin geleceği açısından şarttır.

Vatan Partisi’nin merkezinde olacağı ‘Üreticilerin Millî Hükümeti’, özel elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerini kamulaştıracaktır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki hükümetimize öneriyoruz: Üretim ve güvenlik için kamulaştırmaya bir an önce gidelim ve halka ucuz elektrik verelim.

Ucuz Enerji için Komşularla İşbirliği

Dünyada yükselen enerji krizini komşularımızla işbirliği yoluyla aşabiliriz. Rusya, Azerbaycan, İran, Irak, Cezayir ve Katar gibi enerji güvenliğimizi sağladığımız ülkelerle işbirliği yaparak ucuz doğalgaz, ucuz mazot, ucuz elektrik sağlayabiliriz.

Vatan Partisi bu amaçla ilgili devletlerle görüşmektedir. Olumlu sonuçlar almak için şartlar uygundur. Yeter ki  ABD’nin ülkemize ve bölgemize yönelttiği tehditlere karşı dostlarımızla omuz omuza mücadele edelim.

Halkın Türk Bayrağı Altında Haklı Eylemlerinin Başarısı İçin Sorumluluk Üstleniyoruz

Halkımızın ucuz elektrik talebiyle yaptığı kitlesel eylemler haklıdır. Bu eylemleri bölücü amaçlarla ve ABD’nin kaos planlarına hizmet için saptırma girişimlerine halkımız fırsat vermeyecektir. Vatan Partisi olarak bu eylemlerin başarısı için, üstümüze düşen görevlerin bilincindeyiz. Sadece şikayet eden, tek amacı hükümeti devirmek için fırsat kollamak olan ve yüreği bu topraklarda bu millet ile atmayanlara fırsat vermeyelim. Sorun bizim, çözüm bizdedir. Bu kapsamda Pendik İlçemizin, bütün siyasi parti başkanlarına, derneklerine ve kuruluşlarına çağrıda bulunuyoruz. Çıkalım sokağa ve esnafa bakalım. Sanayiciye ve vatandaşa bakalım. Sorunu birlikte çözmek için el ele verelim. Elektrik dağıtımı kamulaştıralım! Ucuz elektrik verelim! Zamlar geri çekerek vatandaşımıza rahat nefes al ve üret diyelim!”

Yaklaşık 2 saat süren bu toplantıdan sonra Vatan Partisi Pendik İlçe Teşkilatı Gazipaşa Caddesi Kuşlu Park üzerinde konuya ilişkin bir basın açıklaması yaparak vatandaşlarla bir araya geldiler.

 

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x