Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

UMUDA SARILAN BOŞNAKLARI YAZDI

Pendikli Boşnak Yazar Zeynep İlbay, ilk romanı ‘Umuda Sarılanlar’ ile edebiyat dünyasına güçlü bir giriş yaptı

Bir Boşnak kızı olan Zeynep İlbay ‘Umuda Sarılanlar’ romanında, bizi 2.Dünya Savaşı’nın sona erdiği ve Tito’nun Federal Yugoslavya Cumhuriyeti’ni ilan ettiği 1945 yılının sonbaharına götürür.

Askerden evine dönen İbrahim Eminoviç (İbro), annesi Ayişa, babası Salih, kız kardeşi Hana, ablası Emira ile tanıştırır. Paragraflar yol aldıkça geniş aile ile, komşuları ve o mahalde yaşayanlarla da bir ‘büyük aile’ fotoğrafı koyar gözümüzün önüne.

Böylece, ‘Tek katlı, sıvaları dökülmüş beyaz evlerin arasından hayvanları ile otlağa giden’ insanların öyküsüne; Selima, Zumko, Hayro, Besko, Fadil, Muyo, Remka, Naza ve daha birçoklarını dahil eder.

(Nobel Ödüllü Yugoslav Yazar İvo Andriç yaşasaydı; olay örgüsünde çeşitli roller üstlenen bu geniş kadroya imrenirdi)

Kullandığı yapmacıksız, süssüz, doğal dili ve yaşanmışlıklardan beslenen kurgusu ile de; okurları romanın ve sosyolojik anlamda doğrudan Boşnak dünyasının içine alır.

Sayfalar ilerledikçe, aynı topraklar üzerinde yıllarca bir arada olmuş topluluklar arasında baş gösteren sıkıntıları hissettirir bizlere.

Bu durum; roman kahramanı İbro’nun, ailesi ile İzmir’e, oradan Adapazarı’na ve nihayetinde İstanbul’a yolculuğuna sebep teşkil eder.

Zeynep İlbay; “Her ne kadar ülkelerinde güzel şeyler yaşanmamış olsa da, yine de vatanlarını terk etmek onlar için çok zordu.” “Kendi topraklarındaki kargaşadan kaçıp, bilmedikleri topraklara doğru göç etmişlerdi. Yeni bir ufka doğru yol alıyorlardı” sözleri ile de, Boşnakların bakış açısından özetler olan biteni.

‘Umuda Sarılanlar’ bu bakımdan, “Geçmişteki pasları bırakıp, berrak bir suyla yıkanmanın” romanıdır biraz da…

Nasıl mı? Okuyun, ‘başınızdan geçmiş kadar’ anlayacaksınız…

(Romanı Trendyol’dan sipariş vererek satın alabilirsiniz)

KİMDİR?

1987 Pendik doğumlu Zeynep İlbay, aslen Yugoslavya göçmeni Boşnak bir ailenin kızı. Sapanbağları mahallesinde ikamet ediyor. Yazmaya ortaokul yıllarında başlayan ve kompozisyonları ile öğretmenlerinin dikkatini çeken İlbay, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, ardından da İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

MİMsanat ve MİM yazı atölyelerinde 1,5 yıl ders aldı. CGSM tiyatro ve oyun yazarlığı eğitimine devam ediyor. Şu an bir tiyatro oyunu yazmakla meşgul.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x