Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ULTRASON İLE HAYAT KURTARIYOR

Pendik Şifa Hastanesi Radyoloji Uzmanı Doktor Halil Mesut, koyduğu teşhislerle anne karnındaki bir çok bebeğin hayata tutunmasına da vesile olmuş bir isim

 2010 yılından bu yana Pendik Şifa Hastanesi’nde Radyoloji Uzmanı olarak çalışmakta olan Doktor Halil Mesut, 1998 yılından beri fetal ( anne karnındaki bebek) inceleme alanında dünyanın önde gelen uzmanlarının oluşturduğu The Fetus Net  Topluluğu’nun her yıl düzenlediği haftanın zorlu vakalara teşhis koyma yarışmasında bu yıl ilk sırada yer alan 3 radyologdan biri olarak hem Türkiye’nin hem de Pendik’in gururu oldu.

Pendik Şifa Hastanesi’nin geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği toplantıda, hastane doktorlarından Radyoloji Uzmanı Doktor Halil Mesut, hizmet verdiği branşla ilgili olarak yerel basın mensuplarını bilgilendirdi.

Ultrason işleminin, hastalıkların teşhis edilebilmesi noktasında son derece önemli bir rol oynadığını  ifade eden Mesut, “Bu yöntemle fetüsün tüm organlarını tek tek  incelemekteyiz. Bunlar baş, beyin göz, burun, kulak, ağız, damak, dudak, çene, dil, geniz boşluğu, boyun, tiroit, omurga, kol, omuz, göğüs, akciğerler, kalp ve damarları, nefes ve yemek borusu, diyafram, mide, karaciğer, safra kesesi, böbrekler, idrar yolları, bağırsak, mesane, kordonun göbeğe girişi, cinsel organ, popo, makat, bacaklar, el ve ayak. Bunun yanı sıra cilt hastalıkları kıllanma artışları bile iyi bir ultrason cihazıyla inceleme imkanı mevcuttur” dedi.

Mesut, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi: “Özellikle anne karnındaki bebeği, ultrason işlemi aracılığı ile çok daha net bir şekilde inceleyebiliyoruz. Plasentanın ve bebeğin durumunu, gelişimini, beslenip beslenmediğini, yapısal bozuklukların olup olmadığını görebiliyor, bebekte bir anormallik varsa bunu büyük bir oranda teşhis edebiliyoruz. Elde edilen bulgularla bebeğe anne karnında tedavi uygulayabiliyor ya da doğumdan önce, doğum sonrası gereken tedavi sürecinin alt yapısının geç kalınmadan hazırlanmasını sağlıyoruz. Dolayısı ile günümüzde artık sıkça kullandığımız bu ileri teknoloji yöntemleri ile, sebebi açıklanamayan ‘yeni doğan ölümlerinin’ birçoğunun önüne geçme şansını elde etmiş bulunuyoruz”

Bu yöntemle yaptığı incelemeler ve teşhisler sonucunda, kendisinin de birçok bebeğin hayata tutunmasına vesile olduğunu belirten Radyoloji Uzmanı Doktor Halil Mesut,  bir basın mensubunun “Ultrason işlemi insana herhangi bir zarar verir mi?” şeklindeki sorusuna da “Ultrason ses dalgalarıyla çalıştığından, herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır” şeklinde cevap verdi.

 

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x