Gündem Haber Girişi : 20 Nisan 2023 10:34

Üç ayda ülke ekonomisine 932 milyon lira katkı sağlandı

Üç ayda ülke ekonomisine 932 milyon lira katkı sağlandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, döner sermayesi olan mesleksel ve teknik liselerin 2023 yılının birinci üç aylık periyodunda gelirini bir evvelki yıla nazaran yüzde 175 oranında artırarak 340 milyon liradan yaklaşık 932 milyon liraya yükselttiğini kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve teknik eğitimde “eğitim-üretim-istihdam” döngüsünün güçlendirilmesi çerçevesinde öğrencilerin gerçek üretim ortamlarında, yaparak öğrenmelerini sağlamak emeliyle okulların döner sermaye işletmelerindeki üretim faaliyetlerini her vakit desteklediklerini tabir ederek şunları kaydetti:

“Meslek liselerimiz 2023 yılında 3,5 milyar liralık üretim gayesine emin adımlarla ilerliyor. Döner sermayesi olan mesleksel ve teknik liselerimiz, 2023 yılının birinci üç aylık devrinde gelirini bir evvelki yıla nazaran yüzde 175 oranında artırarak 340 milyon liradan yaklaşık 932 milyon liraya yükseltti.

Ocak, şubat ve mart ayları boyunca elektrik elektronik teknolojisi alanındaki üretiminden elde ettiği 48 milyon liralık gelirle İstanbul Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi, 22 milyon liraya yaklaşan gelirle yiyecek içecek hizmetleri alanında Gaziantep Şehitkamil GAHİB Halıcılık ve Dış Ticaret Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ile tekrar Şehitkamil ilçemizden Beylerbeyi Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi dokumacılık teknolojisi alanındaki üretimiyle iktisada en çok katkıyı sağlayan birinci üç okulumuz oldu.”

En yüksek gelir elde eden birinci beş il

Döner sermaye işletmesi kapsamında 2023 yılının birinci üç ayında en yüksek gelir elde eden birinci beş vilayet hakkında da bilgi veren Özer, “İstanbul, gelirini 148 milyon 223 bine; Gaziantep, gelirini 110 milyon 497 bine yükseltti. Ankara 85 milyon 71 bin liralık gelirle üçüncü, Konya 48 milyon 451 bin lira gelirle dördüncü oldu. Şanlıurfa ise 40 milyon 995 bin liralık gelirle beşince sırada yer aldı. 2023 yılının birinci üç ayında en fazla gelir elden eden alanlar sırasıyla yiyecek içecek hizmetleri, mobilya ve iç yer tasarımı, metal teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri ve kimya teknolojisi oldu.” diye konuştu.

Meslek lisesi öğrencileri elde edilen gelirden 48 milyon lira hisse aldı

Bakan Özer, döner sermaye kapsamında elde edilen bu gelirden öğrenci ve öğretmenlerin de yararlandığına dikkati çekerek “Bu üretim, hem öğrencilerin öğrenme süreçlerine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bu bağlamda ilk üç ayda elde edilen 932 milyon liralık gelirden öğrencilerimiz 48 milyon lira; öğretmenlerimiz de 132 milyon lira pay aldı.” dedi.

Hibya Haber Ajansı