Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇİNİ TABAĞINI AFRİN ŞEHİTLERİ İÇİN YAPTI

Türkiye’nin önde gelen çini sanatçılarına ait eserlerin yer aldığı ‘Dün Kaşi – Evani Bugün Çini’ Sergisi açıldı. Vazolardan Piri Reis’in haritasına farklı form ve temalarda çinilerin yer aldığı serginin en anlamlı eseri Hamza Üstünkaya’nın Afrin şehitleri için yaptığı dev çini tabağı oldu.

Pendik Belediyesinin organizasyonuyla düzenlenen ‘Dün Kaşi – Evani Bugün Çini’ Sergisinde ülkenin önde gelen 44 çini sanatçısına ait eserler yer alıyor. Açılışına Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in de katıldığı sergide şamdandan küplere, haritalardan tabaklara farklı biçimde ve konularda çiniler bulunuyor. Serginin en anlamlı eseri ise Hamza Üstünkaya’nın çini tabağı oldu. 90 cmlik çapıyla Türkiye’nin en büyük çini tabakları arasında yer alan eserini Afrin Şehitleri’ne ithafen yapan sanatçı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Sergiyi vatandaşlarla birlikte gezen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, tüm Pendiklileri güzide eserlerin bulunduğu sergiye davet etti.

Atatürk Kültür Merkezi’nde dev çini pano

‘Dün Kaşi – Evani Bugün Çini’ kapsamında bir diğer anlamlı eser ise Atatürk Kültür Merkezi için yapıldı. 44 sanatçının eserlerinin yer aldığı 4 metre uzunluğunda 150 cm genişliğindeki 96 karoluk dev bir çini pano inşa edildi. Uygulamasını İsmail Yiğit’in yaptığı pano, AKM’nin girişindeki duvara kalıcı olarak asıldı.

Çini’de devamlı kopya ederek bir yere varamayız”

‘Dün Kaşi – Evani Bugün Çini’ Sergisi öncesinde ise akademik bir çalışmaya imza atılarak sempozyum ve panel düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programlarda akademisyenler çini sanatını dününü, bugününü ve geleceğini kendi bakış açılarıyla anlatarak sanatı tartıştı. Panele katılan Kütahya çini sanatının öncülerinden Mehmet Koçer ise bazı yeni nesil sanatçılara eleştiride bulundu. Çini sanatının birbirinin kopyası eserlerle geliştirilemeyeceğini ifade eden Koçer: “Hep kopyamı edeceğiz? Hayır. Devamlı kopyayla Çini’de bir yere varamayız. Sanatçı zaman için mutlaka kendi üslubunu ortaya koymalı.” dedi.

Başkan Şahin: “Gelenek ile gelecek arasında köprü oluyoruz”

Atatürk Kültür Merkezi’nde sempozyumun açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, bu yılı çini yılı olarak nitelendirdi. Geleneksel sanatlara desteklerinin süreceğini ancak popüler kültür ve sanattan da uzak kalmayacaklarını belirten Başkan Şahin: “Bir tarafta yoğun ilgi gören popüler kültür… Diğer tarafta binlerce yıllık bir gelenek var. Biz iki tarafı da ihmal etmeden gelenek ile gelecek arasında köprü olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir de Pendik Belediyesine teşekkür ederek, “Çini sanatına bu denli kıymet verildiğini görmek bize gelecek hakkında ümit veriyor. Pendik Belediyesine ve kadim dostlarına teşekkür ediyorum.” etti.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x