Pendik Gazetesi

TÜRK VE MACAR GENÇLERİ 9 YILDIR BULUŞTURAN PROGRAM

Kardeş Şehir Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde Budapeşte’nin Kispest Belediyesinden gelen Macar öğrenciler, Pendikli yaşıtlarıyla zaman geçirip İstanbul’u ve Türkiye’yi tanıyor. Bu yıl 9.su gerçekleşen program, sportif ve kültürel ekinliklerle iki ülke gençlerini birbiriyle kaynaştırdı

21 Haziran’da 3 öğretmenleriyle birlikte İstanbul’a gelen 15 Macar öğrenci, 9 günlük program kapsamında Pendik Belediyesi tarafından misafir ediliyor. Türk öğrencilerle birlikte paintball, voleybol ve basketbol oynayan, sahilde pedal çeviren, Pendik’i ve İstanbul’u gezen öğrenciler, keyifli zaman geçirirken birbirlerini de tanıma fırsatı buluyor.

Türk gecesiyle eğlendiler

Macar öğrencilere Türk kültürünü tanıtmak üzere Atatürk Kültür Merkezi’nde de bir gece düzenlendi. Geceye katılan Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı Atakan Yüce, 2009 yılında Pendik Belediyesinin Macaristan Budapeşte’nin Kispest Belediyesi ile kardeş şehir olduğunu, 2011 yılında da Öğrenci Değişim Programının başlatıldığını hatırlattı. Yüce, bu yıl 9.su düzenlenen öğrenci değişim programının iki kardeş şehir öğrencileri arasında diyalog ve işbirliğini sürekli hale getirmesini temenni etti.

İki ülke gençlerinin gösterileriyle renklenen geceye katılanlar arasında Pendik Belediyesinin ‘Meslek Seçiminde Gençlik Politikaları’ Projesinin ikinci toplantısı için Ağrı, Bursa ve İstanbul’dan gelen 52 genç de vardı. Eylül ayında toplanacak Ulusal Zirvenin hazırlıkları için Pendik’te bulunan gençler, Kültür Gecesi’ne de eşlik etti.

Başarılı öğrenciler gönderiliyor 

Program dâhilinde her yıl Pendik genelindeki ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan başarılı öğrenciler de Macaristan – Kispest’e giderek hem Macar öğrencilerle hem de diğer Balkan ülkelerinden gelen öğrencilerle tanışma, sosyal ve sportif beceriler konusunda deneyimlerini paylaşma ve kültür alışverişinde bulunma imkanı buluyor. Bu yıl 15 öğrenci ve 4 öğretmenden oluşan Türk heyeti de 12 -21Temmuz tarihleri arasında Kispest’e gidecek.

Beğen FAVORİ 1 YORUM OKU
Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
İsmail şimşek
2 yıl önce

Yenişehir mahallesi Cumhuriyet sitesinin önündeki boş araziye ağaçlandırma istiyoruz dev parklar

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x