Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

TOPLUMSAL DUYARLILIĞI ARTIRAN ETKİNLİK

‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’ münasebetiyle engellilerin spor ve müzik alanındaki yeteneklerini izleyenBelediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Düzenlediğimiz etkinliklerle toplumun tüm kesimlerini duyarlı hale getirmeye devam edeceğiz. Siz engelli kardeşlerimi tebrik ediyorum” mesajını verdi.

Her yıl 21 Mart’ta kutlanan ‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’  için Dolayoba Spor Kompleksi’nde kapsamlı bir organizasyon düzenlendi. Pendik Belediyesi ve Gedik Üniversitesi işbirliğiyle Dolayoba Spor Kompleksi’nde düzenlenen organizasyonda kamu ve özele ait eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrenciler, farklı alanlarda yeteneklerini sergiledi. Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileriyle birlikte dans eden, basketbol oynayan öğrencilere aileleri de eşlik etti. Etkinliğe katılan Pendik Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Halk Oyunları Ekibi gösterilerinin sonunda izleyenlerden büyük alkış aldı.

Kurumlarla işbirliği sürüyor

Kaymakam İlhan Ünsal’ın da katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, hayatın zorluklarını yaşayan tüm engellilerin konforunu artırmak ve her anlamda yanlarında olmak için çalıştıklarını söyledi. Bu anlamda Pendik’te İBB, Gedik Üniversitesi, Pendik İyi Yaşam Derneği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Başkan Şahin: “Engelliler için düzenlediğimiz etkinliklerle toplumun tüm kesimlerini duyarlı hale getirmeye devam edeceğiz. Siz engelli kardeşlerimi tebrik ediyorum” mesajını verdi.

Vücutlarında fazladan bir kromozom var

Down Sendromu, vücut hücresinde fazladan bir kromozom bulunmasıyla ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Birleşmiş Milletler’in  21 Mart’ı ‘Dünya Down Sendromu Günü’ olarak tanımasının nedeni ise  Down Sendromlu insanlarda 21’inci kromozomun bir fazla bulunmasıdır.  Bunun sonucu olarak vücutlarında bulunan kromozom sayısı 46 yerine, 47’dir.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x