Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

TOPALOĞLU, BOSNA HERSEK KOCAELİ KONSOLOSU OLARAK ATANDI

Bosna Hersek Kocaeli İli Konsolosluğu açılarak hizmet vermeye başladı.  Konsolos olarak Türkiye’den atanan isim ise,  Pendik  kamuoyu tarafından  yakinen bilinen Hasan Topaloğlu oldu. Topaloğlu Bosna’da da tanınan ve sevilen bir isim.

Siyasetçi, işadamı, eğitimci ünvanları ile etkin bir kariyere sahip, ilçemizin entelektüel isimlerinden biri olan Hasan Topaloğlu; Bosna Hersek’in  Kocaeli İli Fahri Konsolosluğu’na atanarak göreve başladı.

Yapılan açıklamada, Topaloğlu’nun bu göreve; Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı’nın teklifi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Şefik Caferoviç’in onayları ile getirildiği belirtildi.

ULUSLARARASI SARAY BOSNA ÜNİVERSİTESİ’NİN  (IUS) KURUCU VAKIF BAŞKANI

Bosna Hersek’in merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begovic ile de yakın dostluğu bulunan Topaloğlu;  Begovic’in talebi ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın da teşvikleri ile 2004 – 2005 eğitim öğretim döneminde kurucusu ve vakıf başkanı olduğu Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi’ni (IUS) Bosna’ya kazandıran isim oldu.

Topaloğlu bu üniversiteyi kısa zamanda Balkanlardaki uluslararası akreditasyona sahip ilk üniversite konumuna getirerek; eğitim kalitesiyle Balkanların en gözde üniversitesi olmasında rol aldı. ( Üniversite 2014-2015 yılında Balkanların en iyi üniversitesi ve girişimcilik ödüllerine layık görüldü.)

Hala hazırda 55 ülkeden 2000 üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü bu üniversiteden, başta Bosnalı gençler olmak üzere yüzlerce genç mezun olarak ülkelerinde etkin noktalara gelmiş bulunmaktalar.

Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi’ne bağlı olarak anaokulu, ilköğretim okulu ve lise de Bosna’da eğitim öğretim hizmeti vermekte.

TOPALOĞLU BOSNA’NIN DA TANINAN VE SEVİLEN İSMİ

Hasan  Topaloğlu Bosna’da üniversite vakıf başkanı olarak hizmet verdiği yıllar içerisinde; devlet erkanı başta olmak üzere, siyaset ve iş dünyası, eğitim camiası, kültür kuruluşları, basın yayın organları ve Bosna halkı ile oldukça pozitif  ilişkiler geliştirdi. Özellikle, üniversite istihdam noktasında Bosnalılara imkan ve öncelik tanıdı.

Topaloğlu, olumlu ilişkileri sonucunda; bugün Bosna’da  belki de Türkiye’de olduğundan daha fazla tanınan ve sevilen bir isim konumunda.

Hasan Topaloğlu’nu tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Yusuf Oda
1 yıl önce

Hayırlı olmasını diliyorum, başarılı olacağına da inanıyorum. Sayın Topaloğlu’ na yakışıyor ??

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x