Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BİLGE MAKER’DAN BİLGE ÇOCUKLAR

Bilge Maker Robotik Atölye Kurucusu Esra Sayın, çocukların teknolojiyle ilişkileri hakkında şunları söylüyor:

“Çocuğum tüm gün tabletinin, bilgisayarın başından kalkmıyor…”

Bu durumdan yakınan ne kadar çok insanla karşılaşıyoruz artık değil mi? Çocuklarımız teknoloji ile çok fazla ilgililer ve yaşadıkları zaman dilimi itibariyle bu durum bir taraftan da bir gereklilik…

Günümüz kuşağının düşünme yapısı ebeveynlerin bir kısmının kabullenmek istemedikleri kadar dijital ve bilgi işlem mantığına yatkın. Çocuklarımızın teknolojiye olan bu ilgi ve yeteneklerinin doğru bir şekilde yönlendirilerek, onların teknolojiden zarar gören değil, teknolojiden fayda sağlayan bireyler olmalarının yolunu açmak gerekiyor. Teknolojiyi sadece tüketmek amaçlı kullanan bireyler olmak yerine; kendi bilgisayar kodlarını yazan, kendi robotunu tasarlayan, çevresinde karşılaştığı problemlere elektronik çözümler geliştiren, teknolojiyi üretmek amaçlı kullanan bilinçli kullanıcılar olmaları için çaba sarf etmek gerekiyor. Çocuklara yönelik kodlama ve robotik uygulamalarının önemi işte bu noktada ortaya çıkıyor.

Algoritma oluşturma disiplini ile kodlama öğrenmenin çocukların analitik düşünme, problemlere farklı bakış açıları kazanma, sistematik düşünme ve günlük yaşamda karşılaştıkları makinelerin çalışma mantığını kavrama gibi büyük kazanımları yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Kodlamanın gelecek yıllarda ikinci bir dil gibi kullanılacağı ve çocuk yaşta edinilecek kodlama bilgisinin gelecekte kodlama dillerini öğrenirken bireylere çok büyük kolaylıklar sağlayacağı bilinmektedir.

Robotik uygulamaları ile elektronik devreleri ve sensörleri kodlayarak robot tasarlayabilme böylelikle teknik ve mühendislik bakış açısı edinme, giderek dijitalleşen ve yapay zekaya yürüyen dünyamızda yaşayacakları çağın teknolojisine hazırlanan bireyler yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Dünya çapında kodlama ve robotik uygulamalarını çocuklar arasında yaygınlaştırmak için önde gelen teknoloji firmaları sosyal sorumluluk projeleri ve özel fuarlar ilebirçok etkinlikler yapmaktadır. Tüm bu çabaların gelecekte kodlama ve robotik uygulamalarının öneminin daha da öne çıkaracağı bir gerçektir.

Eğer kendi teknolojisini üreten bir ülke hayal ediyorsak, çocukların aileleri ve öğretmenleri aracılığıyla kodlama ve robotik uygulamalarına yönlendirilmeleri gerekmektedir.

Bilge Maker Robotik Atölye iletişim: 0530 525 02 87

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x