Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Tarık Balyalı: Pendik Bu Dönem Yerinde Sayıyor

Pendik Belediye Meclisi’nin faaliyet raporu görüşmesinde söz alan CHP Meclis Üyesi Tarık Balyalı, Belediye Başkanı Ahmet Cin dönemine yönelik eleştirisinde; “İlçede rutin hizmetlerin dışında gerçekleştirilen vizyon bir proje yok. Pendik adeta yerinde sayıyor” dedi.

Balyalı konuşmasında şu sözlere yer verdi; “

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyeleri, Belediyemizin kıymetli bürokratları, basınımızın saygıdeğer temsilcileri ve bizleri internet üzerinden izleyen sevgili Pendikliler hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Pendik Belediyesinin 2021 yılı faaliyet raporu üzerinde görüşlerimi ifade etmek üzere söz almış bulunmaktayım. Öncelikle 2021 yılı hizmet ve faaliyetlerinin hazırlanmasında emeği geçen bütün çalışanlarımıza emekleri için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bu arada şampiyonluğuyla hepimizi yürekten sevindiren semtimizin takımı Pendiksporu tebrik etmek istiyorum. Başta kulüp Başkanı Mustafa Şahinyılmaz olmak üzere bu şampiyonlukta emeği geçen futbolcusundan teknik ekibine, malzemecisinden taraftarımıza kadar herkese hayırlı olsun diyorum.

Sayın başkan değerli meclis üyesi arkadaşlarım.

Değerli arkadaşlar bugün konuştuğumuz faaliyet raporu aslında Pendik Belediyesinin değil Pendik Belediye Başkanının faaliyet raporudur. Ben de bu raporu incelerken meseleye bu açıdan bakmaya çalıştım. 

Değerli arkadaşlar size bir soru soru sormak istiyorum.

Bir Belediye Başkanından hizmet süresi boyunca ne beklersiniz?

Bu soruya farklı arkadaşlarımın farklı cevapları olabilir elbette ama ben 2 şey beklerim.

İlki şehri daha iyi bir geleceğe taşıyacak yönetim vizyonu ve bu vizyona uygun hizmet ve yatırımlar.

İkincisi bu hizmet ve yatırımların gerçekleştirilebilmesi için hem kurum içinde hem de başka kurumlarla yürütülecek doğru bir koordinasyon.

Yani benim  belediye başkanımızdan beklediğim Pendik’i ileriye taşıyabilecek bir VİZYON ve Koordinasyon becerisidir.

Konuşmamın ilk bölümünde bu konularla ilgili görüş ve eleştirilerimi sunduktan sonra son bölümde  personellerimizin yaşadığı bazı sorunlarla ilgili olarak birkaç şey söyleyerek kürsüden ineceğim.

Sayın Başkan Faaliyet Raporunuzu inceledim. Doğrusunu söylemek gerekirse her belediyenin rutin olarak yaptığı işler dışında özelliği olan pek bir çalışma göremedim. Hatta önceki yılların faaliyet raporları neredeyse kopyala yapıştır yapılmış. Yapılan çalışmaların ve yatırımların çoğu Kenan Şahin döneminin devamı niteliğinde. Yani bu dönemde başlayıp devam eden ya da biten çok fazla çalışma yok. Savunma olarak bunlar partimizin vaatleri projeleri filan diyebilirsiniz ama ben partinizin tüm dönemlerini değil sizin belediye başkanlığınızın dönemiyle ilgili eleştirilerde bulunacağım.

Bürokratlarımız ve emekçi arkadaşlarımızın gayretleriyle her yıl yapılan işler bu sene de yapılmış. Çöpler toplanmış, yol çalışmaları yapılmış, asfalt dökülmüş, çeşitli kültür sanat faaliyetleri gerçekleştirilmiş, sosyal yardımlar yapılmış. Zaten hangi belediyeye giderseniz gidin bunlar yapılıyor. Bu çalışmaların bir kısmı eksik olmuş kimisi fazla. Emin olun işin burasında değilim. Yapılan her iş için emeği geçen herkese teşekkür ederim ama birisi bana şu sorunun cevabını verebilir mi?

Bu faaliyet raporunda rutin belediyecilik faaliyetleri dışında Pendik’i geleceğe hazırlayacak, nüfusuna, konumuna, tarihine ve gelecekte hak ettiği yere ulaştıracak hangi hizmet ya da yatırım var.

Değerli Arkadaşlar;

İstediğiniz kadar spor merkezi, kültür merkezi, bilgi evi yapın. Eğer buraları doğru yönetebilecek vizyonunuz yoksa bunlar sadece bir bina olmaktan öteye gitmez.

Bakın buralarda bu kadar iş yapılmış. Ulusal ya da uluslararası boyutta ilçemizin ismiyle anılan, özdeşleşen ya da kamuoyunda ses getiren hangi etkinlik, hizmet ya da yatırım hayata geçirilmiş? Hiçbir tane. Klasik belediyecilik faaliyetleri dışında hiçbir şey yok. Belediye Başkanımızın ulusal basında yer alan haberlerinin çoğu İBB ve onun Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla ilgili. Küçük bir Google taraması yaptım ve sizlere ilk çıkan 20 sonucu getirdim.

Hepimiz Pendik’te yaşıyoruz. Biz de zaman zaman sokakta Pendik belediyesinin çalışmalarını Pendik esnafına ve halka soruyoruz. Aldığımız cevaplarda hep aynı. “Yapılan çok fazla bir şey yok”

Sanıyorum Sayın başkan da sokaktaki bu olumsuz algına farkına varmış ki “ajans çalışmalarını” arttırmış. Ajansta kendisine çok güzel bir isim bulmuş. “AHMET ABİ”

Hemen size bir örnek vereyim. Faaliyet Raporumuzun 79. Sayfasından bir etkinlik. “Ahmet Abiyle Konuşuyorum”. Bundan sonraki etkinlikler sanırım şöyle olacak. “Ahmet Abiyle Geziyorum” “Ahmet Abiyle Dolaşıyorum” “Ahmet abiyle uykudan önce” filan.

Şaka değil gerçek. :))))))

Geçen yıllarda yapılan bütçe ya da faaliyet raporu görüşmelerinden birinde de en büyük projelerinden birinin “mahalleri ay da bir baştan aşağı temizlemek” olduğunu ifade etmişti Sayın Başkan. Sonuçta VİZYON bu. Yapacak bir şey yok

Tabi bu ajans çalışmalarının bir de maliyeti var. 2021 yılı bütçe giderlerinin kurumsal sınıflandırması tablosuna göre Basın Yayın ve Halkla İlişkiler müdürlüğü harcaması 1 yılda yaklaşık %73 artışla 21 milyon 500 bin TL’ye ulaşmış. Bu arada da 2021 yılında yaklaşık 11 Milyon TL faiz ödemişiz. Kısa vadeli vergi borçlarımızda 31 milyondan 63 milyona ulaşmış. Ama bunun yanında 131 milyon tl tutarında da arsa satmışız. Olsun Başkanımızın reklamını yapmışız.

Sonuç itibariyle arsalarımızı satıyoruz, vergi borçlarımızı ödemeyip faize katlanıyoruz ve Başkanın reklam bütçesini neredeyse 2 kat arttırıyoruz. İşte Pendik Belediye Başkanının vizyonu bu değerli arkadaşlar.

Sayın Başkan değerli meclis üyesi arkadaşlarım sizlere biraz da Pendik Belediyesinin projelerinden bahsetmek istiyorum.

Bence bir ilçe belediye başkanının en önemli özelliği kurumları koordine edebilme becerisidir. Sonuçta sadece ilçe belediyesi bütçesiyle çok fazla bir iş yapmak mümkün değildir.

Sayın Başkanın da bu konuyu böyle anladığını seçim dönemi vaatlerini incelediğimizde çok net görüyoruz. Projeler ya bakanlıkların ya da İBB’nin desteği ve onayıyla yapılabilecek projeler.

Birkaç örneği size hatırlatmak istiyorum.

 

Uluslararası Fuar Alanı- Milli emlak

Pendik Devlet Hastanesi-Milli Emlak ve Sağlık bakanlığı

Uluslararası Kongre Merkezi- Milli Emlak

Nostaljik Ulaşım Hattı-İBB

 

Açıkçası 31 Mart ve 23 haziran sonrasında kurumlarla koordineli çalışmayı sanırım Sayın Başkan sadece partisinin iktidar olduğu yerler olarak anlamış ama orada da geçmişten bu yana devam eden Ertuğrul Gazi ve Dolayoba dönüşümleri gibi konular dışında mesafe alamamış. İBB’yi de başkan zaten yok sayıyor.

Size çok ilginç bir şey söyleyeyim. İstanbul’da 24 AKP’li ilçe belediye başkanının pek çoğu İBB Başkanıyla direkt ilişki kurup ilçesi için yatırım ve hizmet almaya çalışırken Pendik Belediye Başkanı ilçemizin bir tek sorunuyla ilgili bile adım atmamıştır. Bu tavrı açıkçası bütün Pendik halkına şikayet ediyorum.

Sayın Başkan siz geçmişte AKP’nin İstanbul İl Başkan Yardımcısı olabilirsiniz ama bugün Pendik Belediye Başkanısınız. Doğal olarak 750 bin Pendikliye eşit mesafede olup ilçenize yatırım ve hizmet getiren kişi olmalısınız. Ama ne yazık ki içinizdeki partizanca siyaset yapma anlayışından kurtulamadığınızı, bu anlayışınız nedeniyle siyasi görüşünüzde olmayanları red ettiğinizi üzülerek görüyorum. Dönem başlayalı 3 sene oldu. Burada yazılı ve İBB’yle işbirliği içerisinde yapılabilecek çok sayıda vaadinizi yerine getirmek için en ufak bir şey bile yapmadınız. Bu anlayışınızla bu şehre değer katmanız ne yazık ki mümkün değil aksine zarar verirsiniz.

Değerli meclis üyesi arkadaşlarım,

Biz böyle davranmıyoruz. Pazartesi günü yapılan mecliste “aslında çok da şık olmayan bir şekilde” Çamlık stadının tahsisinin uzatılmasını istediniz. Ben konuyu önce bürokratlarımızla sonra da İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’yla görüştüm. Şampiyon Pendik spor’un 1. Ligdeki maçlarını burada oynaması gerektiğini ifade ettik ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla çalışmalar başlatıldı. Teklif bir aksilik olmazsa Nisan ayı meclisine yetişecek ve şampiyon Pendik sporumuz için Çamlık Stadı tahsis edilecek.

 

Sayın Başkan Çamlık Stadı sizin partinizin her seçim dönemindeki vaadiydi. Yani sizin seçim dönemi vaadiniz olsa bile biz bu şehir için yapılan her şey için elimizi taşın altına sokmaktan çekinmiyoruz sizden de aynı davranışı bekliyoruz.

Ancak ne yazık ki sizden aynı anlayışı göremiyoruz. Mesela Kurna ve Pendik sahildeki alanların tahsisine ilişkin devam eden bir süreç var. Bürokratlar arasında yapılan görüşmeler sonrasında bir noktaya gelindi. Ortak bir protokol hazırlandı. Birkaç aydan beri meclise gelmesini bekliyoruz ama hala protokolü meclise getirmediniz.

Dolayobaspor’un idari tesis binasının yenilenmesi için size geldik. Biz burayı yıkıp yeniden yapacağız dedik. Önce onay verdiniz. Biz projeyi ve protokolü hazırladık size gönderdik. Tam meclise geleceği sırada burayı yıkıp biz yapacağız dediniz ama 1 yıldan bu yana tek bir çivi bile çakmadınız. Yapmayacaksanız bizi niye engellediniz?

Bu arada Çamlık Stadını yapmayacaksanız haber verin biz yaparız.

Sayın Başkan bu şehri geleceği için bir an önce içine bulunduğunuzu bu partizanca siyaset anlayışından kurtulup bütün Pendik’in belediye başkanı olduğunuzu hatırlamanızı diliyorum.

 

Değerli arkadaşlar bunların dışında bir de her dönemin vaatleri var. Kimisi 2 dönemdir kimisi 3 dönemdir seçim kitapçıklarında yepyeni vaatler olarak halka sunuluyor ancak sunulmaktan öteye gidemiyor.

Bu dönemin 3 yılı bitti ve son 2 yıla girdik. Ne yazık ki burada süslenerek yazılan çok sayıda vaat hayata geçemeyecek.

Sonuçta bunları yapacak yeterli yönetim Vizyonunu ortaya koyamazsın ve kurumlarla koordine edemezseniz Pendik’e yazık ederseniz. Bu dönemi geçmiş dönemden devraldığı işleri devam ettiren yerine de yeni bir şey koyamayan bir belediye başkanı olarak döneminizi kapatırsınız.

Son olarak da sizlere biraz Pendik Belediyesi personellerinden bahsetmek isterim.

Değerli arkadaşlar personellerimiz ciddi sıkıntı içindeler.

Ülke ekonomisi gerçekten çok kötü durumda. Son açıklanan rakamlara göre enflasyon son bir yılda %61,14 oranında artmış. Dolar 15 Euro 16 TL seviyesinde. Akaryakıt fiyatları 20 TL civarında dolaşıyor. Çarşı Pazar ateş pahası olmuş. TÜİK rakamlarına göre gıda ürünlerinde 1 yıllık enflasyon %70,33 olmuş. Ayçiçek yağı, şeker gibi ürünlerde çok büyük fiyat artışları yaşanıyor.

Ülkenin her yerinden vatandaşların uzun kuyruklarda beklediği görüntüler geliyor. Vatandaşımız her gün ucuz ekmek, ucuz et, ucuz gıda, Ayçiçek yağı, şeker gibi temel besin kaynakları ve akaryakıt için uzun kuyruklarda perişan oluyor.

Yılbaşında asgari ücrete %50 oranında zam yapıldı ancak durdurulmayan fiyat artışları karşısında hiçbir hükmü kalmadı. Bugünlerde asgari ücrete güncelleme gelip gelmeyeceği her yerde konuşulur tartışılır oldu.

Değerli arkadaşlar bu ülkeyi siz yönetiyorsunuz ve ekonomiyi düzeltmek sizin göreviniz.

Bunları niye anlattım.

Bu ülkede yaşayan her vatandaş gibi bizim çalışanlarımız da ciddi sıkıntı içerisinde. Özellikle Personel AŞ. çalışanları çok düşük ücretler alıyorlar. 4250-4350 TL sınırındaki maaşlar çok yetersiz. Özellikle ekonomik şartların yetersizliği, sendikanın ve yönetimin duyarsız kalması nedeniyle 1000’e yakın çalışanımızın bağlı bulundukları sendikadan istifa ettiklerini, sonrasında bir kısmının tehdit ve telkinlerle aynı sendikaya üye yaptırıldığını biliyoruz. Yine bazı çalışanların mobbinge ve sürgüne maruz bırakıldığını da biliyoruz.

Olaylar sadece bunlarla kalsa yine iyi dersiniz.

Çalışanlarımızın ekonomik sıkıntılarının çoğalmasından dolayı bir tarikat merkezinden yardım kolilerinin getirilip bazı personellere dağıtıldığını da biliyoruz.

Bakın ne kadar acı. Pendik Belediyesi çalışanları için bazı tarikat merkezlerinden yardım kolileri getirilip dağıtılıyor.

Sayın Başkan bu belediyenin başkanı sizsiniz. Çalışanlarımızın sorununu çözmek sizin birinci göreviniz.

Bakın biz İBB olarak geçen ay İBB Başkanımızın talimatıyla çalışanlarımıza %54,44 oranında bir zam uyguladık. Özellikle %54,44. 50-51-52-53-54-55 filan değil. Enflasyon oranında. Sizden de buna benzer bir davranış bekliyoruz.

Bu hafta içinde bir haber aldım umarım doğru değildir. Kadrolu işçilerimizin zam oranı %38 olmuş. Bugünkü şartlarda bu gerçekten çok düşük bir oran.

Sayın Başkan bu konuyu ve personellerimizin durumunu dikkatle takip ediyorum. Konunun takipçisi olacağımı da hepinizin bilmesini istiyorum”   

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x