Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

TARIK BALYALI: İBB, AKP DÖNEMİNDE ZARARA UĞRATILDI

Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Tarık Balyalı, İBB’nin AKP yönetiminde iken 75 milyon liraya yani 26.8 milyon dolara, gerçek değerinden çok daha fazla para ödenerek su şirketi satın aldığını öne sürdü

İBB MECLİS Üyesi Tarık Balyalı, geçtiğimiz kasım ayında yapılan meclis toplantısında gündeme dair söz alarak, 2016 yılında Kemerburgaz’daki doğal kaynak suyu üreticilerinden Güvenpınar isimli firmanın İBB tarafından 75 milyon TL yani o günün parası ile 26.8 milyon dolar ödenerek çok yüksek bir bedel ile satın alındığını ve faaliyetlerine Güven Su adı ile İBB şirketi olarak devam ettiğini, bu durumun İBB’yi zarara uğratan bir gerçek olduğunu aktardı.

YILLIK GELİR 1 MİLYON TL CİVARINDA
Satın alındıktan sonra bayilerin kapandığını, Güvenpınar markalı satışların durduğunu anlatan Balyalı “Makineler kullanım dışı kalmış ve bir süre sonra değerinin altında bedellerle satılmış. Su hazırlama tesisi ve binalar yetersiz olduğu için yenilenmiş. Yani 75 Milyon TL karşılığı sadece günlük 3-4 bin ton kapasiteli 18 adet kaynak suyu alınmış” dedi. Balyalı, Güven Su A.Ş.’nin 2017 yılında 2 Milyon TL, 2018 yılında 2,7 Milyon TL ve 2019 yılında 3,8 Milyon TL net gelir elde ettiği bilgisini paylaşarak “Senede ortalama 1 milyon TL kar eden şirketin gelir tablosu, İBB’nin ne kadar yüksek bir ödeme yaptığının da göstergesi” dedi.

SAHİPLERİ KİM?
Balyalı, bu şirketin eski sahiplerinin AKP’li üst düzey isimlerle akrabalık ilişkisi olduğuna ilişkin iddialar bulunduğunu da söyleyerek “İBB’ye geçtikten sonra şirketin satılan bazı makinelerinin düşük bedellerle eski sahipleri tarafından alındığı söyleniyor. Ayrıca şirketin eski sahipleri ile yapılan devir protokolündeki rekabet maddesine aykırı olarak başka bir su şirketini 5-6 milyon lira gibi çok cüzi bir bedel ile satın alıp işlettikleri iddia ediliyor” diye konuştu.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x