Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

TARIK AKAY’DA DİSLEKSİLİ BİREYLERE ÖZEL EĞİTİM

Disleksi, kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur.

Disleksi’nin görülme sıklığının normal popülasyona göre % 8 -10 arasında olduğu kabul edilmektedir.

Albert Einstein,Thomas Edison,Wolfgang Amadeus Mozart, Wright Kardeşler, Tom Cruise, Stephen Hawking gibi ünlülerde görülmüştür.

Çocuğunuz okumayı öğrenirken zorlanıyorsa, okuma yavaş ya da okuma hızı düşükse, okurken kelimeleri değiştiriyor, ters okuyor, telaffuz hatası yapıyorsa, satır atlıyorsa, b-d-p gibi sesleri karıştırıyor ise, 3-8, 21-12 gibi harf ve rakamları ters okuyorsa yazıyorsa,  olay ya da öyküleri sıralamakta güçlük çekme, çarpım tablosu ve ritmik saymayı, sağ-sol yönünü, zamanı, takvimi öğrenmekte zorlanıyorsa, düğme ilikleme, ayakkabı bağlama, kalem, kaşık tutmak gibi ince motor işlevlerinde güçlük çekiyorsa çocuğunuzda  disleksi olabilir.

Disleksi tanısı almış çocukları Özel Eğitim Öğretmeni tarafından hazırlanan Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı ( BEP ) doğrultusunda çocuğun ilgi, istek, yeterliliklerine uygun bireysel özel eğitim desteği almalıdır.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x