Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

SÜREÇ DE ÜLKE DE KÖTÜ YÖNETİLİYOR

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir: AKP seçimlerde çok daha büyük bir yara almaktan, devletin ve iktidarın özel imkanlarıyla kurtuldu. Ama seçim sonrası yaşanan süreç bu partinin ülkeyi yönetme kabiliyetini yitirdiğini gösterdi

 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir, seçim sonrasında gazetemize bir değerlendirme yaptı. Aydemir değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi:

“31 Mart seçim sonuçlarını hem ‘sayısal’ olarak hem de ‘siyasal’ olarak ayrı ayrı ele almak gerekir.

Öncelikle, iktidar partisinin 24 Haziran seçimlerine kıyasla ciddi bir oy kaybettiği görülüyor. Ben şahsi olarak, daha büyük bir oy farkı oluşabileceğini öngörüyordum.

Ancak seçimin yapıldığı adaletsiz koşulları dikkate alarak bir değerlendirme yaptığımızda; iktidarın aslında daha çok seçmen kaybedeceğini ama kamu imkanları ve özellikle Anadolu’da mülki erkanın baskılarıyla bunun önüne geçerek ayakta kaldığını söyleyebilirim.

CHP ise önceki seçimlere nazaran daha doğru adaylarla sahaya inmenin ve İYİ Parti ile kurduğu ortaklığın meyvesini almıştır.

HDP’nin karşılıksız olarak bu ittifaka vermiş olduğu destek de birçok şehirde ibrenin Millet İttifakı yönüne dönmesine ciddi katkı sağlamıştır.

Diğer taraftan; seçim gecesinden başlayarak, iktidar partisinin, devletin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı’nın ve Yüksek Seçim Kurulu’nun takındığı tavır, ülke demokrasisi için de ülke ekonomisi için de maalesef çok olumsuz olmuştur.

AKP demokrasi sınavında sınıfta kalmıştır.

İşletilen süreç bize şunu göstermiştir ki; AKP demokrat olmaktan çok uzaktır, demokrasi kültürüne de sahip değildir. AKP’nin ve partili Cumhurbaşkanı’nın takındığı tavır, hem ülkenin demokrasi sınavına hem de zaten azalmakta olan güven endeksine büyük zarar vermiştir. Ortaya çıkan sonuç şudur: AKP süreci yönetemediği gibi, ülkeyi yönetme kabiliyetini de kaybetmiştir”

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x