Gündem Haber Girişi : 13 Şubat 2024 17:09

Son dakika: Erzincan'da altın madeninde toprak kayması!

Son dakika: Erzincan'da altın madeninde toprak kayması!

Son Dakika Haberi…Erzincan İliç’te altın madeninin bulunduğu geniş bir alanda toprak kayması meydana geldi. Vali Hamza Aydoğdu, toprak altında kalanların olduğunu sayının net olmadığını aktardı. Bölgeye giden ekiplerin çalışmaları sürüyor.

Erzincan'ın İliç ilçesinde Eski Değirmen mevkisinde altın madeninin bulunduğu geniş bir alanda saat 14.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi. Olayda herhangi bir can kaybının olup olmadığı bilinmiyor. Bölgeye jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olayla ilgili  Vali Hamza Aydoğdu açıklama yaptı.

VALİ AYDOĞDU: TOPRAK ALTINDA İŞÇİLER VAR

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu olayla ilgili konuşmasında şu bilgilere yer verdi:

“Şu anda o bölgede olan arkadaşların tespiti yapıldı. Net bilgi vermek için beklemek lazım. Kamuoyunu kısa bir süre sonra bilgilendireceğim. 25 dakika içerisinde Erzincan'dan varmış olduk. Şu anda o bölgeye vardık. Bu işlemde toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Bütün arkadaşlarımız bunun nedeni üzerinde çalışıyorlar. Toprak altında kalan çalışanlar var, kişi sayısı belli değil.

Birkaç iş makinasının olduğu ve toprakları istifleyen işçilerimiz toprak kaymasının altında kaldı.”

İŞLETMECİ ŞİRKET AÇIKLAMA YAPTI

Olaya ilişkin maden firmasından yapılan açıklama şu şekilde;

“Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz. Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi.

Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa
kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.