Ekonomi Haber Girişi : 09 Mart 2023 10:50

Siyaset ön planda

Siyaset ön planda

Bilindiği üzere Finlandiya’nın NATO üyeliğine sıcak bakan Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine ait çekinceleri ise sürüyor. Yurt içinde ise HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde açılan davada yasal süreç devam ediyor. Bugün Anayasa Mahkemesi, partinin Hazine yardımı hesabına tedbiren bloke konulmasına ilişkin kararın kaldırılması talebini görüşecek. Hatırlanacağı gibi ilgili süreçte son olarak HDP’nin, kapatma davasının, seçim sonrasına bırakılması için yaptığı müracaat Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

TL: USD/TL’de 3 ve 1 aylık volatilite ortasındaki makasın uzun vakit sonra birinci defa bariz formda üst taraflı reaksiyon vermeye başlaması dikkat çekiyor. Hasebiyle 18,90’ın süratli bir formda kırılıp 18,95’e yaklaşılması volatilite makası ile de örtüşür nitelikte. Ayrıyeten Fed’in sıkı para siyaseti adımlarını artırabileceğine yönelik iletilerin ağırlaştığı içinde bulunduğumuz periyotta gelişmekte olan ülke para ünitelerinin kırılgan bir görünüm sergilemesi beklenebilir. Bu kapsamda USD/TL’de bir müddettir gördüğümüz hafif üst istikametli eğilimin şaşırtan olmadığını düşünüyoruz.

Borsa İstanbul: Siyasetin yarattığı yüksek volatilitenin azalması ile Borsa İstanbul genel sınırlarıyla istikrarlı bir görünüm sergiliyor. Bankacılık endeksinin güçlü bir tablo ortaya koymasının ise endeks açısından itici bir güç olarak çalışmaya devam ettiğini görüyoruz. XBANK’taki dünkü kıymet kazanımı yaklaşık %4 olurken bu durum BIST-100 endeksinin artı bölgede kapanış yapmasını sağladı. Dışarıda ise Powell’ın yarıyıl sunumunun akabinde oluşan baskı giderek hafiflerken birinci etapta oluşan bozulma daha çok kendi iç dinamikleriyle hareket eden yurt içi piyasalarda manalı bir bozulma yaratmadı. Öte yandan bilanço dönemi devam ederken bugün büyük ölçekli şirketlerden TCELL sonuçlarını açıklayacak. (UNLU: 1,334 mn TL, Kon: 1,980 mn TL). Teknik açıdan baktığımızda ise daha güçlü bir momentum oluşması için 5500 puanın üzerinde kapanışlar yapılması gerektiğini düşünmeye devam ediyoruz. 

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 6122 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 6080, 6031, 5988 ve 5939 takviye olarak izlenebilir. 6165, 6214, 6257 ve 6306 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: Ünlü & CO
Hibya Haber Ajansı