Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir: FENA GİDİYOR HEM DE ÇOK FENA!

 

Aydemir; gelir dağılımında bir uçurumun söz konusu olduğunu,  ekmek parası bulamayanlarla, parasını harcayacak yer bulamayanların sayısının hızla arttığını, bunun da ekonomide felaket sinyalleri verdiğini söylüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçemizdeki etkin isimlerinden Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir; ekonomi ile ilgili hükümetin ‘sıkıntı yok’ , ‘büyüyoruz’ şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Aydemir gündemle ilgili gazetemize verdiği demeçte ‘AKP hükümeti yıl sonu itibari ile yaptığı değerlendirmelerde, ekonomide her şeyi toz pembe gösteren hayali açıklamalarda bulunuyor.

Esas olan şu ki; bu değerlendirmeler gerçeği – gerçek hayatı, iş dünyasında yaşananları yansıtmıyor” dedi.

Aydemir kendi sektöründe yaşananlardan örnek göstererek; ” Bir önceki yıla oranla 2017 yılında hizmet verdiğimiz müşteri sayımız önemli ölçüde artış gösterdi. Fakat firma sayısı artmış olmasına rağmen, bu firmaların toplam işlem hacmi, önceki yıla oranla daha alt seviyede kaldı. Bu da gösteriyor ki, ekonomide işler daralmış – azalmış durumda” sözlerine yer verdi.

Türkiye’deki ekonomik panoramanın alarm seviyesinde kötü bir gidişat takip ettiğini ifade eden Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir sözlerine şöyle devam etti:

”Öncelikle işsiz sayısındaki yüksek oran, asgari ücretin düşüklüğü , memur ve emeklilerin malum durumu, Türk lirasının dolar ve EURO karşısında her geçen gün değer kaybetmesi, paranın alım gücünün düşmesi; ekonomideki total tablonun şekillenmesinde önem arz eden kriterlerdir.

Vatandaşın cebinde temel ihtiyaçlarını giderebileceği yeterli miktarda para olmayınca; esnafın da, iş adamının da genel anlamda yüzünün gülmesi mümkün olamaz.

İlçemizden örnek verecek olursak; en işlek noktalarda işyeri bulunan esnaflarımız dahi para kazanamamaktan, ciroların sürekli düşüş göstermesinden şikayetçiler.

Bunda, vatandaşın içinde bulunduğu olumsuz maddi şartların piyasaya yansıması kadar, AVM sayısındaki artışın da rolü var elbet.

Küçük esnafın bu süreçte varlığı tehdit altına girmiş bulunuyor.

‘Büyük balık küçük balığı yutar’ söylemi gerçeğe dönüşüyor.

Vergilerin artması, maliyetlerin yükselip, kar oranlarının düşmesi, haksız rekabetin varlığı; bir taraftan da devletin işlevsel olarak her işletmenin gizli büyük ortağı olarak (karda) konumlanması gibi başlıklar da ekonomideki kötü gidişatı körüklüyor.

Diğer taraftan; iyi bir ekonomide, ülkedeki insanların gelir dağılımında belirgin bir uçurum olmaz.

Oysa Türkiye’de; yiyecek ekmek bulamayanlarla, parasını harcayacak yer bulamayanların sayısı hızla artıyor.

Bu noktada hükümetin ‘büyüyoruz’, ‘sıkıntı yok’ söylemini ciddiye alacak olursak; şu soruyu da beraberinde sormamız gerekir. ‘Bu sözleri kime – kimlere hitaben sarf ediyorsunuz?’

Konuyu büyüklerimizin ‘eğri oturalım, doğru konuşalım’ deyişiyle özetleyecek olursak; Türkiye’de ekonomi fena gidiyor, hem de pek fena… Ve böyle giderse, toplumsal bir travma bizi bekliyor…

Çözüm; durumu korumak için boş umut tacirliğine baş vuran AKP hükümetinin yerine, gerçekçi politikalarla ülkeyi duvara toslamaktan kurtaracak bir yönetimin iş başına gelmesiyle gerçekleşebilecektir.  Bunun için de CHP’ye her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.”

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x