Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir: 2020’DE ERKEN GENEL SEÇİM OLUR

Aydemir, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların 2020 yılında erken bir genel seçimi kaçınılmaz kıldığını öne sürdü

İlçemizin hem iş dünyasında hem de siyasi alandaki etkin isimlerinden biri olan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir gazetemize 2019 yılını değerlendirdi.

Aydemir bu değerlendirmesini yaparken, 2017 ve 2018 yıllarında yapmış olduğu ve ‘ekonomide işler kötüye gidiyor’ şeklindeki geçmiş değerlendirmelerine de atıfta bulunarak; “AKP hükümetinin uyguladığı yanlış politikalar Türkiye’yi her geçen zaman, içinden çıkılamaz bir pozisyona soktu. 2019 yılı da günü kurtarmaya yönelik politikalarla ziyan edildi. Türkiye gün itibari ile ekonomide iflas bayrağını çekmiş, konkordato ilan etmek zorunda kalan bir şirket durumuna düşmüştür” dedi.

VATANDAŞTAN NASIL PARA TOPLARIM MANTIĞI SORUNA İLAÇ OLMAZ

AKP iktidar olduğu günden bu güne kadar, devletin ekonomideki zayıflıklarını kapatmak için, çeşitli yollarla vatandaşın cebine uzandı.

Yeni yasalarla, yeni yeni vergiler icat etti. Paralı askerlik, uyduruktan aflar – barışlar; pul parası, tüy parası derken; hep işçinin, memurun, emeklinin, esnafın cebindekinden pay aldı.

Bu arada şunun da altını özellikle çizerek ifade etmek isterim; ‘Köprüden geçenden para alıyoruz ama sınırdan geçenlerden para almıyoruz.’ Üstelik onlara para tedarik ediyoruz. Bu durum vatandaşımızı ayrıca rahatsız ediyor.

Türkiye’nin kalkınması vatandaştan daha çok ve sık para toplamakla değil; toplanan paraların efektif kullanılmasıyla, üretime yönelik politikaların hayata geçirilmesiyle gerçekleştirilebilir.

Diğer taraftan AKP hükümeti vatandaştan şeffaf olmalarını, vergi kaçırmamalarını istiyor. Ama kendisi, toplanan paraların nerelere – niçin – nasıl harcandığı ile ilgili hesap vermiyor. Şeffaf değil.

Tabi bu da biraz, ülkenin nasıl bir sistemle yönetildiği ile ilgili. Maalesef başkanlık sistemi ucube bir sistem. Türkiye’nin mutlak suretle güçler ayrılığının esas alındığı, parlamenter demokrasinin işlediği bir sisteme ihtiyacı var.

HERKESİN İŞİ ÇOK DARALDI

Uzun yıllardır Pendik’te Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak hizmet vermekteyim. 300’e yakın müşterim var. Özellikle son yıllarda ‘işlerim iyi gidiyor’ diyen bir işletmeci arkadaşım kalmadı. İş yok. İş yapanlar da ödeme almakta zorlanıyorlar.

Ekonomi öylesine rayından çıkmış durumda ki kimse geleceği düşünüp uzun vadeli planlar yapmıyor – yapamıyor. Herkes günü kurtarmanın peşinde!

Vatandaşa bak, AKP hükümetinin ekonomiyi nasıl yönettiğini gör yani.

Şartlar öylesine sıkıntılı ki; Türkiye’de şu an 3 milyon kişiye e-haciz gitmiş bulunuyor.

AKP hükümeti sürecinde 37 şehrimizde fabrikalar kapandı. Yakın tarihe kadar kendi kendine yeten bir ülke konumunda iken; şeker, un, saman, et vb temel ürünlerimizi dahi ithal etmek zorunda kaldık.

Üretime yönelik politikalar terk edilip, elde ne var ne yok satışa sunulunca; işsizlik (işsiz sayısı 4.5 milyona dayandı), dışa bağımlılık iyice hortladı.

Uluslararası istatistik kurumlarının verilerine göre, dünyadaki en kırılgan 3.ekonomi Türkiye ekonomisi oldu.

SOSYAL YAŞAM DA DENGESİZLEŞTİ

Ekonomi kötü yönetilince; gelir dağılımdaki adaletsizlik, zengin ile fakir arasındaki uçurum arttı. Yoksulu bol, belediyelerin yardımlarına muhtaç sıfır gelirli ailelerle karşı karşıya kalmış bir ülke olduk.

Bu durum toplumun ruh halini, psikolojisini derinden etkileyen bir unsur.

Artan kadın cinayetleri, sapkın ilişkiler, intiharlar, uyuşturucu bağımlılığı, hırsızlık, gasp gibi olgular her şey için iyi giderken mi ortaya çıktı sanıyorsunuz!

EKONOMİDEKİ BAŞARISIZLIK HER ŞEYDİR

AKP, siyaseti ekonominin dışındaki her şeyle yürütmeye, iktidarını ayakta tutmaya çalışıyor.

Bu yüzden kendisine ve seçmen kitlesine ‘düşman yaratmakta’ ustalaşmış bulunuyor.

Sözde milli ve sözde dini argümanları kullanarak dikkatleri ekonomiden farklı alanlara çekmek istiyor. Bunda da bir müddet başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Ama artık vatandaşların bu söylemlere karnı tok. Artık kimse mehter marşı ile ya da ilahiler dinleyerek dolduruşa gelmiyor. Markete gittiğinde, karşılaştığı fiyatlar ve aldığı düşük ücret ile ilgili gerçekçi değerlendirmelerde bulunuyor. Bu da AKP’nin sonunu hazırlayacak bir gelişmedir.

Yapılan son seçimlerde AKP’nin İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde seçimi kaybetmiş olması da bunun açık göstergesidir.

BU TABLO 2020’DE ERKEN GENEL SEÇİMİ KAÇINILMAZ KILIYOR

Dünya siyasi tarihini incelediğimizde; ülkedeki iktidarların hükümranlıklarına son veren en temel ve etkin sebebin, ekonomideki başarısızlık olduğunu görürüz.

Bu gerçeğe dayanarak, artık şunu rahatlıkla ifade edebilirim: Rayından çıkmış ekonomi AKP hükümetini daha fazla taşıyamaz.

Bu noktada, ülkede kötü giden tek şeyin ekonomi olmadığını dış politika, eğitim gibi diğer alanlarda da başarısızlığın tavan yaptığını hatırlatmak isterim.

2020 yılında ekim – kasım ayları gibi, bir erken genel seçim kaçınılmaz olmuştur.

KOALİSYON HÜKÜMETİ OLUR

Yine son seçimlerin alt satırlarını okuduğumuzda; vatandaşlarımıza pompalanmaya çalışılan ‘CHP’ye oy vermek günahtır’ algısının da kırıldığını fark ederiz. Vatandaşlarımız bunun gerçekte böyle olmadığını ve CHP’nin; çağdaş, demokrat, laik ve kalkınmış bir ülke için temel ve güvenilir bir siyasi parti olduğunu bir kez daha görmüşlerdir.

2020’de yapılacak seçimlerde, AKP önce iktidardan ardından da gözden düşer!

Seçimlerden birinci parti olarak çıkan CHP’nin başında olduğu bir koalisyon hükümeti yönetimi devir alır. Son dönemlerde yapılan kamuoyu araştırmalarında da sokak bu gerçeği yansıtıyor.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x