Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

SEN R’LERİ SÖYLEYEBİLİYOR MUSUN?

Dil ve konuşma bozuklukları üzerine ihtisas yapmış Uzman Yasemin Tekin anne ve babaları uyarıyor: Çocuğunuz bazı harfleri tam söyleyemiyor ya da konuşmaya başlamakta gecikmiş bulunuyorsa, ihmalkar davranmayın. Mutlaka ilgili bir uzmana başvurun!

 Pendik şehir merkezinde kısa bir süre önce açılarak hizmet vermeye başlayan Özel Dil ve Konuşma Terapisi Kliniği ilçemizde önemli bir işlev görecek.

Kliniğin kurucusu ve konusunda yüksek lisans eğitimi yapmış seçkin uzmanlardan biri olan Yasemin Tekin, gazetemize yaptığı değerlendirmede; “Ülkemizde çocuk, ergen ya da yetişkin çok sayıda birey bu sorunu yaşıyor. R’leri söyleyemeyen on binlerce Beyaz (Beyazıt Öztürk) var” dedi.

Konuyla ilgili farkındalığın – bilinç düzeyinin son derece zayıf olduğunu, birçok ebeveynin komşudan, ahbaptan duyma tavsiyelerle zaman kaybettiğini ifade eden Tekin; “Asıl çözümsüzlük de bu noktadan besleniyor. Konunun basın yayın organlarında yeterince işlenerek, kamuoyunun daha duyarlı ve bilinçli seviyeye getirilmesi şart. Diğer taraftan konuyla ilgili yeter sayıda uzmana da ihtiyaç var”  uyarısında bulundu.

‘Dil ve konuşma bozukluğu, alan olarak; kişinin konuşulanları anlama ve kendini ifade etme becerilerinden birinde ya da her ikisinde görünen sorunları kapsar’ şeklinde bilgi veren Uzman Yasemin Tekin; “Bu sorunların tamamı tedavi edilebilir. En azından, fark edilmeyecek – sıkıntı vermeyecek düzeye indirgenebilirler. Ama tedavinin kolaylaşması ve etkili olabilmesi için; fark edilir fark edilmez bir uzmana başvurması ve onun kontrolünde tedavi sürecinin tamamlanması gerekir” dedi.

‘Dil ve konuşma bozuklukları uzmanına hangi hallerde başvurulmalıdır?’ şeklindeki bir sorumuzu da cevaplayan Tekin; “Çocuğun dil becerilerinin yaşından beklenen düzeyde gelişme gösterememesi, kişinin konuşma seslerini – heceleri ya da sözcükleri yanlış kullanması, konuşma akıcılığının – ritminin de hızının dengesiz olması (kekemelik), sesin perde – şiddet ya da kalitesinde bozukluklar bulunması, nörolojik kaynaklı dil ve konuşma bozuklukları, yutma güçlükleri ile karşılaşılması, konuşma için gerekli kas gruplarında güçsüzlük – zayıflık – koordinasyon bozukluğu gibi durumlar; bir uzmana başvurmanız gerektiğini gösteren durumlardır” şeklinde bilgi verdi.

Otizm ve down sendromlu çocuklarda da bu sorunun üst düzeyde yaşandığını ifade eden Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Yasemin Tekin; “Bu tip çocuklarımıza özel eğitimlerle beraber, iletişim konusunda geliştirilmiş, bilimsel dayanaklı terapiler uyguluyoruz.  Çok etkili olduğunu da zamanla görüyoruz” dedi.

İletişim için: Doğu Mah. 23 Nisan Cad. İntay Onur Sit. A-Blok No:2 Daire:5 Pendik

0505 935 90 61

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x