Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Sanatın Ustaları Her Ay Pendik’te

“Sanatın Ustaları Pendik’te” adlı programla her ay bir sanatçı Pendiklilerle buluşuyor. Programın ilk konuğu ebru sanatçısı olan Alparslan Babaoğlu “Ebru Nedir? Ne değildir?” sunumuyla Ebru’yu anlatarak tecrübelerini paylaştı.
Pendik Belediyesi “Bir Enstrümanın Günlüğü”nün ardından yine her programda usta bir sanatçının konuk olduğu “Sanatın Ustaları Pendik’te” adlı bir dizi program başlattı. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa görsel sanatlarda ve el sanatlarında Türkiye’nin önde gelen isimleri katılarak hem sanatın inceliklerini anlatıyor hem de konukların sorularını cevaplıyor.
“Ebru, bir çiçek ressamlığı değil”
“Sanatın Ustaları Pendik’te”nin ilk konuğu ebru sanatının günümüzdeki büyük ustalarından biri olarak nitelendirilen Alparslan Babaoğlu oldu. “Ebru Nedir? Ne değildir?” başlıklı bir sunum yapan Babaoğlu, Ebru sanatıyla ilgili günümüzde en büyük sorunun “tanım” olduğunu söyledi. Ebru sanatını çoğu kişinin yanlış anladığını bu durumun da Ebru’yu bir çiçek ressamlığı haline getirdiğini belirten Alparslan Babaoğlu: “ Bakınız Ebru’nun kelime aslı ebri olup farsça ‘bulut gibi’ demektir. Yani Ebru’dan resim yapamazsınız. Doğasına aykırı. Ebru bir çiçek ressamlığı değildir.” şeklinde konuştu. Konuşmasında tüm sıkıntılara rağmen Ebru sanatının gelişiminden memnuniyet duyduğunu beliren Babaoğlu, Pendik Belediyesine sanata verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x