Kültür ve Sanat Haber Girişi : 02 Şubat 2024 17:34

Rumeli ve Yanyalılar Derneği’nden Mübadelenin 100. yılı Anısına Konser

Rumeli ve Yanyalılar Derneği’nden Mübadelenin 100. yılı Anısına Konser
Rumeli ve Yanyalılar Derneği’nden Mübadelenin 100. yılı Anısına Konser

Başkanlığını Semra Şenkal’ın yürüttüğü Pendik Rumeli ve Yanyalılar Kültür Derneği, Pendik Belediyesi iş birliği ile ‘Mübadelenin 100. yılı Anısına’ adlı bir konser gerçekleştirdi.

Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki konsere ilgi oldukça yoğundu. Koltuklar dolduktan sonra konseri ayakta ya da yerde oturarak takip edenler de oldu.Geceye; Pendik Kaymakamı Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Ahmet Cin, Demokrat Parti Belediye Başkan Adayı Yücel Yüce, Doç. Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, Kültür Müdürü Mustafa Kemal Çalık, Halk Eğitim Müdürü Turan Genç, PENTAŞ Müdürü Rüstem Kabil de onur konuğu olarak, siyasi partilerin – sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

Şefliğini TRT Sanatçısı Soner Özbilen’in yaptığı programın sunumunu da Özbilen’in kızı Aslı Özbilen Umur yürüttü.

Rumeli ve Anadolu türkülerinin koro ve solo olarak seslendirildiği konserin misafir sanatçısı da Rumeli Ekrem oldu.Program çerçevesinde; Onursal Başkan Enver Tuksal, Kaymakam Yıldız, Başkan Cin ve Tarihçi Halaçoğlu kısa birer konuşma yaptılar. Ardından kendilerine plaketleri takdim edildi.

Baştan sona keyifli, hareketli, eğlenceli geçen konser uzun süre hafızalardan silinmeyecek nitelikteydi.PROGRAM AKIŞI ŞU ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ:

Bulut Gelir Seher İle (Koro), Yüksek Yüksek Tepelere (Koro), Vay Gözünü Sevdiğimin Dünyası (Ментар Сам), Bebeğin Beşiği Çamdan (Gülay Doğan), Fındıklı Bizim Yolumu (Koro),  Otur Da Konuşalım (Salih Akova), Dağlar Dağımdır Benim (Özay Bektaş), Ramo (Aslı Özbilen Umur),  Kırmızı Gülün Alı Var (Akın Akgün),  Dayler Dayler Viran Dayler (Semih Rençber), Alişimin Kaşları Kare (Yakup Diler), Vardar Ovası (Koro),  Gemilerde Talim Var (Koro),  Kalk Gelin Hanım (Enver Tuksal), Ela Gözlüm Ben Bu Elden Gidersem (Yıldız Eren),  Çıksam A Urumelin Düzüne (Bahriye Yılmaz Cemile Ademoğlu),  Dam Üstünde Çul Serer (Hacer Keskin), At Martini Debreli Hasan (Sabri Bijan Tarkan Şengör Can Saltık),  Sari Pabuç Toz Yapar (Serpil Şengör Elif Korkmaz),  Gidene Bak Gidene, Şu Karşıki Dağda Lambalar Ve Kırklar Üzerinden Doğar (Rumeli Ekrem), Bağa Girdim Bağ Budanmış (Koro), Zilli De Maşa Darbuka (Koro)
RUMELİDEN ANADOLUYA TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU:

Akın Akgün, Alev Özuğur, Aslı Adalı Yalman, Aslı Özbilen Umur, Aynur Bijan, Bahriye Yılmaz, Cahide Saatçi, Can Saltık, Cemile Ademoğlu, Deste Çаm, Ekrem Yılmaz, Elif Korkmaz, Enver Tuksal, Gülay Doğan, Güler Karcı, Gülnihal Terzi, Hacer Keskin, Hasan Karakaya, İsmail Taşlıca, Ментар Саm,  Meral Turgut, Nurhan Özgan, Özay Bektaş, Sabri Bijan, Salih Akova, Semra Şenkal, Serpil Şengör, Seyfi Turgut, Soner Sivrican, Süreyya Soykan, Tarkan Şengör, Turan Karaali, Yakup Diler, Yasemin Erdal, Yıldız Eren, Zeynep Taşlıca.


SAZLAR:

Bağlama(Grup Şefi): Naci Düzel, Bas bağlama: İlker Çelik, Kabak Kemane: İhsan Mendeş, Nefesli Sazlar: Kenan Elmas, Akordeon: Bekir Sakarya.


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.