Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Resim de yaparım, Tıp da okurum

Pendik Kaynarca Mahallesi’nde ikamet eden Özel Balkanlar Koleji Ortaokul öğrencisi Naz Peri İrem Kurt, uluslararası resim yarışmasında  ikinci kez dünya birinciliği kazanarak dikkatleri üzerine topladı. Naz’ın hedefleri arasında Tıp Fakültesi de var.

Bu yıl ocak ayında UNESCO İş birliği ile Uluslararası Dans Konseyi Bölümü tarafından düzenlenen ve 16 ülkeden 1.000’den fazla kişinin katıldığı ‘Bana Barışa Dair Hayalini Çiz’ konulu resim yarışmasında Dünya 1.si olan Özel Balkanlar Koleji 7. sınıf öğrencisi Naz Peri İrem Kurt (17.07.2008 Tekirdağ – Çorlu) Pendik gazetesinin konuğu oldu.

Beraberinde Müdür Yardımcısı ve Annesi İlknur Kutluk ile misafirimiz olan Naz Peri’yi, gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Metin Yazıcı ve Sosyal Medya Sorumlusu Elif Kırnak karşılayarak ağırladılar.

Kendisi ile bir söyleşi de gerçekleştirdiğimiz başarılı ve bu başarısını şu ana kadar toplam 46 ödülle taçlandırmış olan Naz Peri; annesinin ifadesine göre resim yapmaya 2 yaşında başlamış.

Naz Peri, boyama kitaplarındaki çizgi resimleri boyayarak başladığı serüveninde; 4 yaşına gelince, kendi karakterlerini çizebilecek ve onlara anlamlar yükleyebilecek düzeye erişmiş.

Bu arada okurlarımıza, Naz Peri’nin annesinin grafiker, babasının da inşaat mühendisi olduğunu ve resim yapma yeteneğinde bu ayrıntının payının bulunabileceği bilgisini de verelim.

Naz’ın resim yapma yeteneğini anne babasından sonra, anaokulu öğretmeni, ardından ilkokul öğretmeni fark etmiş.

Ve o tarihlerden itibaren, kendi yaş kategorisinde bugünün dünya birincisi ve dileğimiz odur ki yakın geleceğin dünya çapında ressamı olacak sanatçımız, ‘belirgin’ diyebileceğimiz bir süratle şekillenmeye başlamış…

Naz Peri İrem Kurt 2015 yılında henüz 2. sınıftayken katıldığı ilçe genellindeki bir yarışmada 3. olmuş. Hemen ardından 2016 yılında Pendik 1.si ve yine aynı yıl İstanbul 1.si olmuş.

Ulusal çapta isminin duyulması ise 2017 yılında katıldığı iki ayrı yarışmada da Türkiye 1.liğini kazanmasıyla gerçekleşmiş. O yıl katıldığı uluslararası bir yarışmada da ‘Dünya Mansiyon Ödülü’ alarak, daha da önemli başarılar kazanacağının ilk sinyalini vermiş.

2018 yılında düzenlenen ‘Dünyanın Renkleri’ konulu uluslararası yarışmada dünya 1.liğini kazanmış.

Naz Peri İrem Kurt bu başarısını; haberini de yaptığımız üzere 2021 yılı ocak ayında katıldığı yine uluslararası bir resim yarışmasında ikinci kez dünya 1.si olarak pekiştirmiş.

Hiç resim kursuna gitmediğini belirten Naz Peri, resim yaparken yaptığı işe yüzde yüz konsantre olduğunu, tamamlamış olduğu tabloya uzaktan şöyle bir bakıp beğendiğinde büyük bir rahatlama hissettiğini ifade ediyor.

Dünyaca ünlü ressamlardan Van Gogh’a kendini yakın hissediyor. Opera, bale, müzikallerden hoşlanıyor. Karikatürize edilmiş resimler yapmak, animasyonlar üretmek istiyor.

Şu an Özel Balkanlar Ortaokul’unda tam burslu olarak eğitim – öğretim hayatını sürdüren; atom, hücre, genetik, genom kavramlarına, biyolojiye, biyokimyaya ilgi duyduğunu  belirten Naz Peri;  (Bu branşta da bir yarışmaya katılmış) tıp fakültesini kazanarak bu alanlarda ihtisas yapmayı hedefliyor.

Kendisi ile gurur duyduğumuz bu öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını ve hedeflerinin gerçekleşmesini diliyoruz.

Helal olsun sana Naz Peri İrem Kurt. Helal olsun.

ÖNEMLİ NOT: Özel Pendik Balkanlar Ortaokul’u, ‘Elmasları Pırlanta Yapalım’ amacı ile; ‘Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme’ programını 2021 – 2022 eğitim – öğretim yılında Pendik’te açıyor. Bu proje ile üstün zekalı ve yetenekli çocuklar ilkokul düzeyinde bir araya getirilecek.

 

Bildir
2 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Nurdan Kutluk
1 yıl önce

Canım prensesim maaşallah Allah’ım nazarlardan korusun.????????

zeynepilbay
1 yıl önce

Tebrik ederim gerçekten. Resimleri de çok güzel

2
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x