Teknoloji Haber Girişi : 23 Ağustos 2023 11:38

Python Entegrasyonu ile Excel’de Yeni Dönem

Python Entegrasyonu ile Excel’de Yeni Dönem

Microsoft, popüler programlama dili olan Python’u Excel’de kullanıma sunacak. Bu özellik şu anda genel bir aşamada bulunuyor. Ayrıca Excel, kullanıcıların Python’daki verilerini değiştirmelerine ve analiz etmelerine olanak tanıyacak bir yapı sunacak.

Excel’de Python, bugün Beta Kanalında Microsoft 365 Insider’lar için genel bir önizleme olarak kullanıma sunuluyor. İlk başta Windows ile sınırlı olacak ve daha sonra diğer platformlara da sunulacak. Şirket, Excel’deki Python’un önizleme sırasında Microsoft 365 aboneliğine dahil edileceğini, ancak önizleme sona erdikten sonra ücretli lisans olmadan bazı işlevlerin kısıtlanacağını söylüyor.

Microsoft’un modern çalışmadan Sorumlu Genel Müdürü Stefan Kinnestrand konu ile ilgili açıklama yaptı. Stefan Kinnestrand açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Python grafiklerini ve kitaplıklarını kullanarak Excel’deki verileri işleyebilir ve keşfedebilir, ardından Excel’in formüllerini, grafiklerini ve PivotTable’larını kullanarak içgörülerinizi daha da geliştirebilirsiniz.”

Excel’de Python ile Neler Yapılabilecek?

  • Artık Python’a doğrudan Excel şeridinden erişilecek.
  • Excel ortamında gelişmiş veri analizi yapılabilecek.
  • Excel’deki Python tümleştirmesi, Excel’in yerleşik bağlayıcılarının ve Power Query’nin bir parçası olacak.
  • Bu sebeple işlevselliğe erişmek için herhangi bir ek yazılım ve eklenti kurmaya gerek olmayacak.
  • Microsoft ayrıca Python verilerinin bir Excel elektronik tablosunun ızgarasında gösterilmesine olanak tanıyan yeni bir PY işlevi de ekliyor.
  • Kurumsal bir Python deposu olan Anaconda ile yapılan ortaklık sayesinde pandas, statsmodels ve Matplotlib gibi popüler Python kütüphaneleri Excel’de kullanıma sunulacak.
Microsoft Excel elektronik tablosunun içindeki Python.
  • Python hesaplamaları Microsoft’un Bulut ortamında yürütülüyor ve sonuçlar bir Excel çalışma sayfasına döndürülüyor.
  • Excel kullanıcıları, Matplotlib ve Seaborn gibi grafik kitaplıklarını getirme becerisiyle tamamı Python verilerine dayalı formüller, PivotTable’lar ve grafikler oluşturabilecek.