Sağlık Haber Girişi : 10 Kasım 2021 16:36

PROJESİYLE İLAÇ İSRAFINI ÖNLÜYOR

PROJESİYLE İLAÇ İSRAFINI ÖNLÜYOR

Pendik Burnunda hizmet veren Ömer Hekim Aile Hekimliği Merkezi’nde görev yapan Dr. Tuncay Gıcık 2011 yılından bu yana sürdürdüğü kişisel uygulaması ile hem ilaç israfının önüne geçiyor, hem de ihtiyaç duyan hastaların işlerini kolaylaştırıyor.

Proje çerçevesinde; vatandaşlar evlerinde kullanmadıkları ve henüz tarihi geçmemiş ilaçları aile hekimliğine getirerek, Dr. Tuncay Gıcık’a teslim ediyorlar.

Hekimlikte muhafaza edilen ilaçlar, muayeneye gelen hastalara kendilerine yazılan reçete içeriğine göre, elden verilerek değerlendiriliyor. Böylece ilaç israfının önüne geçildiği gibi, vatandaşlara da eczaneye gitmeden ilaçlarını temin etme noktasında kolaylık sağlanıyor.

Bu uygulama kapsamına A’dan Z’ye bütün ilaçların yanı sıra hasta yatağı gibi diğer tıbbi bazı malzemeler de girebiliyor.

Yaklaşık 20 yıl Pendik Devlet Hastanesinde Acil Hekimi olarak çalıştıktan sonra, 10 yıldır da Aile Hekimliği Merkezinde görev yapan Dr.Tuncay Gıcık, konu ile ilgili gazetemize yaptığı değerlendirmede;

“ Henüz miadı dolmamış, kullanılmaya el verişli olması kaydı ile, toplanan ilaçları kendi hastalarım başta olmak üzere talep eden herkese veriyorum. Herkesten de, kullanmadıkları ilaçları bu şekilde değerlendirmek üzere kabul ediyorum. Uygulamadan haberleri olan bazı eczanelerimizde projeye katkı sağlıyorlar.

İlçemizdeki diğer sağlık ocaklarında da hekim arkadaşlarımız bu uygulamayı hayata geçirirlerse yıllık bazda değerlendirildiğinde önemli oranda ilaç israfının önüne geçilmiş olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.