Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Prof. Dr. İrfan Güney

Akademik Hayatı

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden 1980 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans programını tamamlayarak 1983 yılında Yüksek Mühendis unvanını aldı ve Marmara Üniversitesinde doktora programına başladı. 1987 yılında doktora programını tamamlayarak Dr. Yüksek Mühendis oldu ve Marmara Üniversitesine Yardımcı Doçent olarak atandı. 1989 yılında Doçentlik, 1994 yılında Profesörlük unvanlarını aldı.

YÖK Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Projeleri kapsamında, İngiltere’de Glasgow Üniversitesine (1998) ve Amerika Birleşik Devletleri Arizona State Üniversitesine (2002) misafir öğretim üyesi olarak davet edildi.

1987-2007 yılları arasında çalıştığı Marmara Üniversitesinde, Anabilim Dalı Başkanı, Bölüm Başkanı, Dekan Yardımcısı, Dekan ve Rektör Yardımcısı olarak birçok idari görevde hizmet verdi. Marmara Üniversitesinde DPT destekli Mekatronik Sistemler Merkezi ile Yeni Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezleri projelerini yürüttü ve laboratuvarlarının kurulmasını sağladı. Mekatronik Teknolojisi Mühendisliği Bölümünün açılmasına öncülük etti. 2007 yılında Marmara Üniversitesinden emekli oldu.

2007-2008 yıllarında Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2008 yılında Acıbadem Üniversitesinin kuruluş çalışmalarını yürütmek üzere Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanı ve Rektör Yardımcısı olarak atandı. Acıbadem Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölümünün kurucusudur. Halen Acıbadem Üniversitesinde Rektör Yardımcısı olarak çalışmaktadır.

Üniversitelerarası Kurul Üyeliği, Doçentlik Temel Alan Komisyonu Üyeliği, YÖK Eğitim Komisyonu Üyeliği, Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu Başkanlığı ve Üyeliği, Üniversite Sanayi İlişkileri Koordinatörlüğü gibi birçok komisyonda aktif olarak çalıştı.

Sanat Hayatı

Söz yazarı ve bestecidir. Akademik kariyerinden önce profesyonel müzikle uğraştı ve çeşitli gruplarda piyano, keyboard ve gitar çaldı, yurt içi ve yurt dışı turnelere katıldı. Ozanlar grubunda Tülay Özer ile çalıştı. Reklam ve film müzikleri yaptı. Şerif Gören’in yönettiği Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın’ın başrol oynadığı İstasyon filminin[1] müziği en iyi Yeşilçam film müzikleri arasında yer aldı. 1985 yılında sözü ve müziği kendisine ait olan, düzenlemesi Turhan Yükseler tarafından yapılan ilk single çalışması “Rıhtımda” çıktı. 2016 yılında “Senin İçin” isimli ilk albümünü çıkardı.[2] Albümde yer alan söz ve müziği kendisine ait olan bestelerin düzenlemesi de Turhan Yükseler tarafından yapıldı. Albüme ismini veren “Senin İçin” isimli şarkısı Fatih Erkoç tarafından da seslendirildi. “Nasılsın” isimli şarkısı Eser Taşkıran’ın yaptığı düzenlemeyle tenor Berk Özbek tarafından seslendirildi.[3] “Penceremden Gördüklerim” isimli şiir kitabı 2013 yılında basıldı.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

“Kitaplar Müziğe, Müzik Geleceğe Dönüşüyor”, “Bir Işık da Acıbadem’den” sosyal sorumluluk projeleri kapsamında verdikleri konserlerle Güneydoğu Anadolu’daki birçok okulun gereksinimleri, kütüphanelerindeki kitapları ve öğrencilerin ihtiyaçları karşılandı.[4] İMDAT derneği yararına şiddet ve istismara uğramış çocuk ve kadınlar için sosyal sorumluluk projelerinde bulundu.[5] 2020 yılında Kovid-19 pandemi sürecinde büyük özveriyle çalışan sağlık emekçilerine “İsimsiz Şarkılar” adlı parçasını ithaf etti.[6]

Başarıları

Üçü basılı kitap olmak üzere 16 adedi uluslararası atıf endekslerinde taranan dergilerde basılmış makalesi, 23 adedi uluslararası bilimsel toplantılarda sunularak basılmış bildirisi, bir uluslararası kitapta yazılmış bölümü, 14 ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış makalesi, 67 adet ulusal toplantılarda sunularak basılmış bildirisi olmak üzere toplam 123 bilimsel çalışması[7] vardır. Nevzat Onat ile yayınladıkları Cost Calculation Algorithm for Photovoltaic Systems uluslararası kitap bölümü Amerika, İngiltere, Japonya, Hindistan ve Çin başta olmak üzere yaklaşık 5000 kez indirildi[8].

Ulusal çapta, 1994 yılında Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından verilen Üstün Başarılı Öğretim Üyesi ödülüne, 2003-2004 yılları arasında Marmara Rotary Kulübü tarafından verilen Meslekte Üstün Başarı ödülüne layık görüldü. Uluslararası çapta ise İngiltere’de 2013 senesinde International Biographical Centre [9] tarafından basılan 2000 Outstanding Intellectuals of the 21st Century dan seçilen (21. Yüzyılın Dikkat Çeken Entelektüelleri) Ansiklopedisi’nde ve 2011 senesinde “Who’swho in the World” [10] Amerika baskısında yer aldı.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x