Sağlık Haber Girişi : 19 Aralık 2023 13:10

Pıhtı Tehlikesine Karşı Sağlık Kontrolü Şart!

Pıhtı Tehlikesine Karşı Sağlık Kontrolü Şart!

Antalya'da düzenlenen ASVS 2023 Kongresi'nde, 30 ülkeden bin 600 cerrah, pıhtıya bağlı tehlikeleri masaya yatırdı. Pıhtı atması, kanser, bula şıcı hastalıklar ve trafik kazalarından sonra en sık rastlanan ölüm nedeni olurken, bağırsak, karaciğer ve akciğer damarlarında görülen pıhtı, uzuv kayıplarıyla da sonuçlanabiliyor.

Hayati organlardaki damarlara pıhtı atması, en sık rastlanan ölüm nedenlerinden biri. Uzmanlar, tehlikenin yaşla birlikte arttığını ve düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçilmesi gerektiğini söylüyor.

Özellikle aort damarındaki tıkanıklığa karşı önemli uyarılarda bulunuldu. Uzmanlar, yaşla birlikte vaka oranının arttığını söylerken, gençlerde de görülebildiği halde 65-74 yaş arası kişilere baktığımız zaman 100 binde 55 gibi bir görülme sıklığı olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar ayrıca uzun süre oturmamak ve ayakta durmamak gerektiğine de dikkat çekti. Bin kişiden birinde bacaklardaki ana damarlarda pıhtı oluştuğu, bu pıhtının akciğere ulaşma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. Bu nedenle düzenli aralıklarla sağlık kontr olü önerildi.

Pıhtı Nedir neden atar?

Beyindeki besleyici damarların, emboli sebebiyle tıkanması sonucu beyinde pıhtı atması meydana gelir. Toplum içerisinde “inme” olarak da bilinen pıhtı atması tedavi edilememesi durumunda felç oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kalpte kapakçık oluşması enfeksiyonlara ve tümörlere de zemin hazırlar niteliktedir.