Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PESİAD ŞİİR DİNLETİSİ KEYİF VERDİ

Gazeteci – Yazar Metin Yazıcı’nın PESİAD konferans salonunda  organize ettiği şiir dinletisi oldukça keyifli geçti.

Sunumunu Pendik Gönüllü Hizmet Vakfı Mustafa Saffet Fen Lisesi Edebiyat Öğretmeni Aysen Eraydın’ın yaptığı dinletide seçkin şairlerimizin şiirleri okundu.

İki bölümden oluşan dinletinin ilk bölümünde Cumhuriyet Dönemi şairlerimizin şiirleri yer aldı.

Bu bölümde şu şiirler okundu:

Orhan Veli Kanık  (Kitabe-i  Sengi Mezar) Ecenaz Şahin (Anlatamıyorum), (Kuyruklu Şiir) Zeynep Nazlı Tümer, (Dalga) Mert Can Yazıcı, Behçet Necatigil   (Sevgilerde)  Mert Can Yazıcı, Cahit Sıtkı Tarancı (Memleket İsterim) İlayda Nur Kılınç,  (Haydi Abbas)  Elif Gönül, Edip Cansever (Masada Masaymış Ha) Elif Gönül, Atilla İlhan  (Üçüncü Şahsın Şiiri) Kerim Altuntaş, Melih Cevdet Anday  (Güneşte)  Burhan Aygün, Can Yücel  (Şeyist ) Yunus Yazıcı, Abdurrahim Karakoç  (İsyanlı Sükut)  Mustafa Nazım,  Necip Fazıl Kısakürek (Bizim Şarkımız)  Rabia Hatun Bayram, Necip Fazıl Kısakürek (Canım İstanbul) Elif Berra Cıvak, Nazım Hikmet Ran  (Kız Çocuğu) Aysen Eraydın.

Bölümün sonunda ses sanatçısı, bestekar Ayzer Büyüker, İlki kendi bestesi olmak üzere; sözlerini Abrurrahim Karakoç’un yazdığı ‘Mihriban’ adlı eseri seslendirdi.

Birinci bölümün sonunda organizeyi gerçekleştiren Metin Yazıcı ‘ Cumhuriyet dönemi şairleri bağlamında şiir bilinci ve şiir kültürü’ başlıklı bilgilendirici kısa bir konuşma yaptı.

Yazıcı konuşmasının içerisine Ahmet Muhip Dranas, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Özdemir Asaf, Cemal Süreya, Ümit Yaşar Oğuzcan, Ali Ulvi Elöve, Arif Nihat Asya, Hüseyin Nihal Atsız, Mehmet Akif Ersoy, Ahmet Haşim, Bekir Sıtkı Erdoğan, Orhan Seyfi Orhon, Enis Behiç Koryürek, Faruk Nafız Çamlıbel, Ahmet Kutsi Tecer, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Arif, Sabahattin Ali gibi diğer önemli şairlerimizin şiirlerinden de mısralar yer verdi.

Yazıcı konuşmasını; Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Köroğlu, Karacaoğlan, Erzurumlu Emrah, Dadaloğlu, Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Aşık İsmail Daimi gibi Türk halk şairlerden de birer mısra okuyarak tamamladı.

Daha sonra kürsüye davet edilen PESİAD Başkanı Kadir Bayram yaptığı konuşmada; “ Bizler bu salonda yaptığımız toplantılarda ağırlıklı olarak ekonomiden söz ediyoruz. Bu akşam bir kültür programına ev sahipliği yaptık ve bundan hep beraber büyük keyif aldık. PESİAD olarak bu tip kültür programlarına her zaman açığız. Gazeteci abimiz Metin Yazıcı ve ekibine, emeği geçen herkese ve organizasyona ilgi gösteren davetlilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Programın ikinci bölümünde Metin Yazıcı’nın şiirleri yer aldı.

Bu bölümde: Sipariş / Yücel Ziko, Av Hikayesi / Elif Kırnak, Seni Sevdim / Deniz Güney Sevimsavur, Kelimeci / Kubilay Öztürk, Sen De DeneSen De Kok / Dilek Altunöz, İkinci Nüsha / Lale Engin, Yani Aynı / Yeliz Tabak,  Kaplumbağa / Ayşe Özcan,  İkinci Tufan/ Aysen Eraydın tarafından okundu.

Yaklaşık 1.5 saat süren program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

Bildir
2 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
ayhan tatlı
2 ay önce

Düşünce ve fikirlerin sevgi ile harmanlandığı ,kalpten kalbe yolların açıldığı böyle güzel etkinliklerin devamı bekleriz. Teşekkürler Metin Yazıcı….

Erol Yazıcı
2 ay önce

muhteşem bir geceydi – harika bir birliktelikti ve metin yazıcı enfes bir konuşma yaptı – şiir gecesiydi belki ama şiirseldi – sözler büyülüydü – kalpler neşe doldu – ne güzel insanlar vardı – samimiyet ordaydı – bir de sedat okuyaydı – ya okurdu – okur ama – okumalıda – sedat ordaydı – çok özel anlar yaşandı – şiirlerde duygu hakimdi – hüzünlendik te şenlendikte – şiir bitmesin – şiir geceleri şairleriyle hep gelsin – tebrikler, teşekkürler, başarılar metin yazıcı – ne özel, ne müthiş bi adamsın be

2
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x