Hasan Saral

Penisilin’in Bulunuş Hikayesi

Penisilin’in Bulunuş Hikayesi
İskoçya’da çok yoksul bir çift yaşardı. Fleming’di adı. Günlerden bir gün tarlada çalışırken bir çığlık duydu. Sesin geldiği yere koştu.
Ne görsün beline kadar bataklığa batmış bir çocuk, kurtulmak için çırpınıp duruyor. Çocuk bir yandan da avazı çıktığı kadar bağırıyordu.
Çiftçi çocuğu bataklıktan çıkardı ve acılı bir ölümden kurtardı. Ertesi gün Fleming’in evinin önüne gelen gösterişli araba durur.
Ve içinden şık giyimli bir aristokrat indi. Çiftçinin kurtardığı çocuğun babası olarak tanıttı kendini. ”Oğlumu kurtardınız, Size bunun karşılığını vermek istiyorum” dedi. Yoksul ve onurlu Fleming” kabul edemem!” diyerek ödülü geri çevirdi.
Tam bu sırada kapıdan çiftçinin küçük oğlu göründü. ” Bu senin oğlun mu ?” diye sordu aristokrat. Çiftçi gururla” Evet !” dedi.
Aristokrat devam etti: ”Gel seninle bir anlaşma yapalım. Oğlunu bana ver iyi bir eğitim almasını sağlayayım…
Eğer karakteri babasına benziyorsa ilerde gurur duyacağın bir kişi olur. Nihayetinde Fleming’in oğlu aristokratın desteğinde eğitim gördü.
Aradan yıllar geçti. Çiftçi Fleming’in oğlu “Londra’daki St. Mari’s Hospital Tip Fakültesi’nden mezun oldu.” Ve dünyaya adını penisilini bulan “Sir Alexander Fleming” olarak duyurdu.
Bir süre sonra aristokratin oğlu zatürreye yakalandı. Ve … Onu ne mi kurtardı ? ” Penisilin ”
#HİKAYE


Kaynak: https://www.pendikfotograflari.com/hsaral/post/125

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.