Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENFOLK’TAN USTALARA SAYGI GECESİ VE HALK OYUNLARI ŞÖLENİ

Pendik’in kültür konulu derneklerinden Penfolk, her sene düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği ‘Ustalara Saygı Gecesi – 4’ programı ile folklorik camiaya ve Pendik’te halk oyunlarının gelişimine katkısı olan kişileri onurlandırmaya devam ediyor. Daha önce Pendik’te Halk Oyunlarının 45.yılı nedeniyle eski folklorculara, sonrasında Üstün Gürtuna ve Selim Cihanoğlu adına yapılan ahde vefa gecesinin son konuğu üstat Özcan Urtekin’di.

Pendik Belediyesi’nin katkıları ve Penfolk GSK’nın organizasyonunda düzenlenen gecede Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Öz-Su Kostüm sahibi ve İfem Onursal Başkanı Özcan Urtekin’in adına düzenlenen gecenin konuşmasına Penfolk Başkanı ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Bilişim Kurulu Üyesi Mehmet Tuksal yaptı.

Penfolk Derneği’nin sene sonu geceleri ve yurt içi yurtdışı faaliyetleriyle yöremizde bölgemizde ses getiren bir dernek olduğunu ve 4 sezon önce başladıkları ve ustaları hayattayken anmayı planlayan “Ustalara Saygı Geceleri” formatı ile başarılı bir gösteri formatı yakalandığını bu serinin süreceğini belirtti. Ardından sahneye gecenin moderatörü Halk Oyunları Üstadı, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Onur Kurulu üyesi Enver Tuksal’ı ve gecenin başrolü Özcan Urtekin’i davet etti.

Etkinlik Özcan Urtekin ile bağlantılı olan folklorik fotoğraflardan oluşan slayt ve kişinin özgeçmişinin okunması ile başladı. Ardından sırasıyla Özcan Urtekin’in halk oyunlarına başladığı seneler öğretmenliğini yapan kişiler sahneye geldi ve gecenin anısına teşekkür diploması ile onurlandırıldılar.

Halk Oyunları gösterileri sunulurken, gösteri aralarında izleyiciye folklorik bilgiler ve sayın Urtekin ile ilgili anılarından bahseden arkadaş, öğrenci, okul müdürü, halk eğitim müdürü ve dansçılar ile birlikte yurt içi ve yurtdışından Özcan Urtekin’e yollanan mesaj ve selamlar slaytlarla ekrana geldi. Konukların heyecanlı anlatımları ile gece bir üstadın halk oyunları yolculuğunda oyunculuk hocalık, kostüm dükkanı, dernek başkanlığı ve başarıları, halk oyunları federasyonu görevleri, yarışmalar bağlamındaki hikayeleri ile izleyicilere güzel bilgiler verdi. Halk Oyunları bölümlerinde ise hep farklı bir hikaye vardı. Penfolk’un hazırladığı ekibin yanı sıra Özcan Urtekin’in öğrencisi olmuş ve gecede jest olarak sahne alan ekiplerde performanslrını sergiledi.  Sahneye İFEM ve PENFOLK dansçılarından Özcan hocanın geçmişte öğretmenliğini yaptığı bugün ise folklorik camiada hepsi değerli mevki ve görevlerde olan zeybek halk oyunları ekibi çıktı. Kafkas ekibi enerjisinin yanı sıra yapıkları bıçak şov ile enerjiyi yükseltti. Sahneye Artvin grubu geldiğinde salonda yörenin otantik tavırlarıyla kuzeyden gelen rüzgarlar esti. Gecenin finalinde Özcan Urtekin ile 3 kez Türkiye 1.liği, 1 kez Türkiye 2.liği ve bölge yarışmaları dereceleri kazanan ilkokulun öğrencileri halk oyunlarına bugün devam etmedikleri halde 15 sene sonra bir araya gelip hazırladıkları Fethiye yöresi oyunlarıyla ile Özcan Urtekin’e heyecan dolu anlar yaşattılar. Özcan Urtekin’in çok önem verdiği ve kendi gösterilerinde sürekli sahne alan otistik çocuklardan oluşan ritim ekibi büyük alkış aldı. Yine Özcan Hoca’nın öğrencileri olan ve Konservatuarı bitiren ve gecede Özcan Urtekin’in ritim saz ile eşlik ettiği bağlama ve gitarla aynı zamanda güzel sesleri ile kulakların pasını silen Şahan Sarıbal ve Dönem Bakır muhteşemdiler.

Gece Özcan Urtekin’e teşekkür plaketi sunulması ve aile ile birlikte sahnede hatıra fotoğrafının çekimi ardından sahneye halk oyunları camiasının daveti ve toplu fotoğraf çekimiyle sonlandırıldı.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x