Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Pendik’ten ‘Yenikent’ çıkar mı?

Köyler bölgesi dahil E-5 üzerindeki 14 mahallenin birleştirilerek, Pendik’ten ayrılması ve ‘Yenikent’ isminde yeni bir ilçe oluşturulması yönündeki çalışmalar derinden derinden sürdürülüyor. Bu konuda bayrak açan isimlerden biri de Kurtköy Muhtarı Hüseyin Ekşi.
Yaklaşık 200 kilometre karelik bir alana yayılmış, 800 bine yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin 50 ilinden daha fazla nüfusa sahip Pendik’in 2 ayrı ilçeye bölünmesi,neredeyse çeyrek asırdır söz konusu edilmekte.

Bu konu bir kez daha, bu sefer Kurtköy Muhtarı Hüseyin Ekşi tarafından gündeme getirildi. Gazetemize bir değerlendirme yapan Ekşi şu sözlere yer verdi:

“14 MAHALLE BİRLEŞTİRİLİP PENDİK’TEN AYRIŞTIRILSIN”
Söz konusu projeye göre köyler bölgesi (Göçbeyli, Ballıca, Kurna, Emirli, Kurtdoğmuş) Kurtköy, Şeyhli, Ramazanoğlu, Sanayi, Sülüntepe, Ertuğrulgazi, Çamlık, Yenişehir, Harmandere olmak üzere toplam 14 mahallenin Pendik ilçesinden ayrıştırılması planlanıyor.

“YENİ İLÇENİN ADI: YENİKENT”
Birleştirilen bu 14 mahalle ile Yenikent adında bir ilçe oluşturulması öneriliyor. Yenikent ilçe olursa 270 bin civarında bir nüfusa ve yaklaşık 180 bin seçmene sahip olacak.

“BU BÖLGE ZATEN AYRI BİR ŞEHİR”
Söz konusu 14 mahalleden oluşan bölge zaten her bakımdan ilçe olmayı hak eden bir bölge. Bu bölgede 1000 ‘in üzerinde fabrika, sanayi siteleri mevcut. Üniversiteler var ve yenileri planlanıyor. 3 özel hastane, beş yıldızlı oteller, Viaport Alışveriş Merkezi, Atlantis AVM, Sabiha Gökçen Havalimanı bu bölge içinde yer alıyor. Uluslararası fuar alanı, Teknopark, F-1 pisti, büyük otogar, Kent park, spor köyü gibi dev projeleri içinde barındırıyor. TEM oto yolunun girişi, 3. köprü güzergahı bölgeden geçiyor.
Mevcut şartlar değerlendirildiğinde; hizmet ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi açısından bu bölgenin Pendik’ten ayrılıp yeni bir ilçe oluşturulması çok daha mantıklı olacaktır. Bu Pendik ilçesini de rahatlatacaktır.

“BÖLGE PENDİK’TEN YETERLİ HİZMETİ ALAMIYOR”
Tüm kamu binaları Pendik şehir merkezinde yerleşik. Bu bölgede ikamet eden vatandaşlarımız kaymakamlığa, emniyet ya da nüfus müdürlüğüne, ilçe milli eğitime gidebilmek için 12 – 13 kilometre seyahat etmek zorundalar. Bu hem maddi kayıp hem de zaman kaybı demek. Eziyet demek. Diğer taraftan, Pendik Belediyesi gelirlerinin yaklaşık %65’ni bu bölgeden sağlıyor. Ama aynı oranda hizmet aldığımız söylenemez.

“GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR”
Esasen bu bölgenin Pendik’ten ayrıştırılarak yeni bir ilçe oluşturulması, CHP – MHP Koalisyonu döneminde gerçekleştirilecekti. Fakat 1999 depremi, bütçenin bu noktaya aktarılarak konunun askıya alınmasına neden oldu.
Konu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ilgilendiren bir mevzuat ve tekrar gündemde. Çalışmalar devam ettiriliyor. Ben de bazı siyasilerle görüş alışverişinde bulunuyorum. Fikri olarak katkılarım var.

“HEDEF 2023 SONRASI”
Yenikent ilçesinin 2023 yılına kadarki bir süreç içerisinde oluşturulması yönünde çalışmalarımız var. İlçe olduktan 6 ay sonra da belediye başkanlığı için ara bir seçim yapılması söz konusu olacaktır.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x