Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİK’TE PEDALLI ULAŞIM DÖNEMİ

Pendik Belediyesi Yenişehir, Çamlık, Kurtköy ve Harmandere mahallelerini bisiklet yollarıyla birbirine bağlayacak projeye start verdi. Proje kapsamında tüm bisiklet yolları Metro, okullar ve AVM’lere entegre edilecek. Güzergâhlar EDS’yle izlenecek. 30 km olarak planlanan bisiklet yollarında teknik servisler de yer alacak.

Bisiklet Yolları Projesi; Yenişehir, Çamlık, Kurtköy ve Harmandere mahallelerindeki hâlihazırda 10 kilometrelik mevcut yolun 30 kilometreye çıkarılmasını öngörüyor. Bölge sakinleriyle toplantı yapan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, dört mahallenin bisiklet yollarına oldukça uygun olduğunu belirterek 30 km.lik yolun ilk etabının ekim ayında tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Başkan Şahin: “Artık ulaşımda yeni model; bisiklet. Anneler dahil herkes bisiklete binmeli. Bu süreç içinde her türlü öneriyi vatandaşlarımızdan bekliyoruz.” dedi.

Bisiklet yolları EDS’yle denetlenecek

Fen İşleri Müdürlüğü bisiklet yolu güzergâhıyla ilgili çalışma yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa yürütülen projede bisiklet kullananların güvenliği açısından yollara Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) yerleştirilecek. EDS sayesinde özellikle sorumsuz hız tutkunu sürücülerin önüne geçilmiş olunacak.

Metroya, AVM’ye, ASM’ye bisiklet yoluyla gidilecek

Pendik’te bisiklet yollarını birbiriyle birleştirerek oluşturulan ulaşım ağı, aynı zamanda İstanbul’da ilk olma özelliği de taşıyor. Şimdilik dört mahalleyi kapsayan bisiklet yolu ağı sayesinde vatandaşlar günlük ulaşım ihtiyaçlarını bisikletle giderebilecek. Bisiklet yolları metroya, AVM’lere, okullara ve sağlık tesislerine entegre edilecek. Bu noktalarda bisiklet park yerleri bulunacak. Aynı zamanda İSBİKE tarafından bölgede kiralık bisiklet noktaları bulunacak.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x