Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Pendik’te müsilaj temizliği başladı

Marmara Denizi’ndeki müsilajla (deniz salyası) mücadele kapsamındaki en büyük deniz temizliği seferberliği başlatıldı. Pendik’te de sivil toplum kuruluşlarına bağlı dalgıçlar ve PEAK dalış ekibinin katılımıyla plastik atıklar, araç lastikleri, olta takımları, ve pet şişeler denizden çıkarıldı.

Dünya Çevre Günü kapsamında; Pendik Belediyesi Arama Kurtarma (PEAK), İnsani Yardım Vakfı (İHH), Teknopark İstanbul ve Gedik Üniversitesi ekipleri işbirliği ile Pendik sahilde deniz dibinde bulunan atıklar su yüzüne çıkartılarak temizlendi.  Etkinliğe Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de katıldı.

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin deniz kirliliğine dikkat çekerek şu sözlere yer verdi; ” Tüm Marmara’da müsilajla ilgili koordineli bir temizlik çalışması olacak. Marmara genelinde başlatılan temizlik çalışmalarına Pendik’ten destek vermeye çalışıyoruz.  Musilajın tekrar oluşmaması için arıtma tesislerinin önemi büyük. Marmara Denizi’ni bir göl olarak düşünürsek, bunun etrafından yaklaşık 20-25 milyon vatandaşımızın yaşadığını biliyoruz. Yani arıtılmış olsa da olmasa da mecburen belli noktalarda denize su akıntısı oluyor. Bu süreçte bakanlığımızın da desteği ile arıtma tesislerinin bundan sonra biyolojik arıtma tesisine dönüşmesi ile ilgili çalışma var. Deniz salyasının oluşmasının önlenmesine yönelik bu çalışma gerekliydi. Bu tesislerin teknik donanımlarının arttırılması ve modernize edilmesi lazım. Bunlar gerçekleştiğinde inşallah bu sorundan da kurtulmuş olacağız.”

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x