Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİK’TE E-SPOR HAZIRLIĞI

Pendik, dünyada giderek yaygınlaşan, ülkemizde de Türkiye E-Spor Federasyonu’nun kurulmasıyla ivme kazanan E-Spora hazırlanıyor. Pendik Belediyesinin düzenlediği seminerde konuşan İbrahim Yörük gençlere “Herkes E-Sporcu olamaz.” uyarısında bulunarak artıları ve eksileriyle E-Sporu anlattı

Bilgisayar oyunlarının profesyonel oyuncularla oynanması anlamına gelen E-Spor dünyada büyük bir hızla yaygınlaşıyor. Türkiye’de de 2018 yılında kurulan Türkiye E-Spor Federasyonu’yla E-Spor büyük bir ivme kazanmış durumda. Üniversitelerin bu alanda ücretsiz burs vermesi ve son olarak Milli Eğitim Bakanlığının geçen ay federasyonla protokol imzalaması E-Spor ’da çıtayı daha da yükseltmiş vaziyette. Pendik Belediyesi de E-Spor hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda ilk olarak liselerde E-Spor seminerleri veriliyor. Daha sonraki dönemlerde ise turnuvalar konusunda takımların kurulması planlanıyor.

E-Spor ’un artılarını eksilerini anlattı

Konuyla ilgili olarak ‘Her Yönüyle E-Spor’ Kitabı Yazarı İbrahim Yörük, Pendik Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde a’dan z’ye E-Sporu anlattı. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Yörük, E-Spor ‘un özellikle gelişmiş ülkelerde çok ciddiye alındığını, Amerikan Hükümetinin e-sporcuları resmi atlet olarak kabul ettiğini, 2020 Tokyo Olimpiyatlarında E-Spor kategorisinin bulunacağını söyledi.

E-sporcu olmak isteyen gençlere “Herkes e-sporcu olamayabilir.” uyarısında bulunan İbrahim Yörük “Zevkle oynadığınız oyunları bir iş haline getirdiğinizde sıkılabilirsiniz. Örneğin Pubg gibi bir oyunu hobi amaçlı oynadığınızda zevk alabilirsiniz; ama profesyonel şekilde oyun turnuvalarına katılmak için gittiğiniz kamplarda, kahvaltıdan sonra hemen oyun idmanlarına başlamanız gerekiyor. Bu da sizi oyun oynamaktan soğutabilir.” dedi.

E-Spor tam olarak nedir? Nasıl e-sporcu olunur?

E-Spor kısaca Pubg, Dota 2 ve Cs Go gibi online oyunlar üzerine kurulu bir spor oyunu. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde “spor dalı” olarak tanınıyor. E-Spor ‘da diğer spor müsabakalarındaki gibi kişiler veya takımlar karşı karşıya getirilip mücadele etmeleri sağlanıyor. Bu karşılaşmaları dünyada sosyal medyada canlı olarak milyonlarca kişi takip ediyor. E-sporcu olmak için Türkiye’de faaliyet gösteren ilgili kulüplere üye olunarak yeteneği göstermek gerekiyor.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x