Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİK’TE DEREDEN GELEN KOKU BEZDİRDİ 

Orhangazi Mahallesi sakinleri Kemiklidere’den yükselen koku nedeniyle zor günler yaşıyor. Dereye çevredeki fabrikalar ve kanalizasyon borularından atıklar bırakıldığını ifade eden mahalle sakinleri yetkililerin çözüm bulmasını istiyor.

Pendik’teki Kemiklidere’de yaz ve bahar aylarında su seviyesinin düşmesi ile birlikte özellikle bu dönemlerde dereden pis koku yükseliyor. Derenin geçtiği mahallelerde yaşayanlar çevredeki atıkların dereye bırakıldığını, koku nedeniyle pencerelerini dahi açamadıklarını söylüyorlar. Orhangazi Mahallesinin bazı sakinleri, fabrikalardan da dereye kimyasal atık bırakıldığını iddia ediyorlar.

“ESNAF OLARAK, HALK OLARAK PENCERELERİ AÇAMIYORUZ”

Belirli aralıklarla dereden yükselen kötü koku nedeniyle pencerelerini açamadıklarını belirten bölge esnafı Cevdet Alaca, şunları söyledi: “İleride deri sanayi bölgesi, organize sanayi bölgesi var. Oradan atılan kimyasal atıklardan dolayı, yaz aylarında sıcak olunca, kimyasal atıkları da sürükleyecek su olmayınca burada bir koku oluyor. Sinek ve haşereler oluyor. Dükkanlarımızda camlarımızı açamaz hale geldik. Buranın ıslah edilmiş bir kısmı var. Tamamen ıslah edilmemiş. İlerideki inşaattan çıkan pislikler de derenin içine giriyor. Buranın bir an önce yapılmasını istiyoruz. Şu derenin haline bakar mısınız? Esnaf olarak, halk olarak pencereleri açamıyoruz. Kemiklidere’nin hali bu şekilde. Kanalizasyon da var. Onlarda filtre falan da yok. Direkt su aşağı akıyor. Geniş bir dere olmasına rağmen kuru. Kuru olduğu için de koku yapıyor. Dışkılar, pislikler orada kalıyor ve kaldığı için de koku yapıyor. Üzerinde sinek, böcek, fare ne ararsanız oluyor. Şu an virüsle mücadele ediyoruz. Virüsle mücadelede hijyenden bahsediyoruz. İlk olarak asli görev olan sokakları temiz tutma. Biz halk olarak buna uymaya çalışıyoruz. Belediyemizden de şu derenin ıslahını, temizlik çalışmalarını, fabrikaların atıklarını atarken filtreleri var mı yok mu bunları denetlemesini istiyoruz.”

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x