Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Pendikspor Yöneticisi Kenan İlten: Sporda her şey para değildir

Pendikspor Futbol Şubesi’nde görev yapan yönetim kurulu üyelerinden Kenan İlten, gündemdeki ‘şirketleşme’ ile ilgili olarak gazetemize bir basın açıklaması yaptı. Prensip olarak şirketleşmeye karşı olduğunu ve sporda ekonomik hesaplardan önce amatör bir ruh ile hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Kenan İlten açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Ben yaklaşık 25 yıldır ticaretin, üretimin içindeyim.

Sporun, ekonomik tarafı elbette var ama her zaman ekonomiden önce, toplumsal ahlaka, spor etiğine katkı sağlamak zorundayız.

Bakınız Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda yüksek atlama finalinde Katarlı ve İtalyan atletlerin her ikisi de yüksek atlamada ilk denemede 2.37 metreyi geçti.

İki atlet baraj atlamasına hazırlanırken, İtalyan atlet sakatlandı. Bunun üzerine Katarlı atlet, birinciliği İtalyan atletle paylaşmayı kabul etti.

Ben şimdi size soruyorum?

Benim, olmasını temenni ettiğim ruh olmaz ise; Atatürk’ ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözü sadece tabela sloganı olarak kalmaz mı?

Katarlı atletin örnek davranışı, birçok müsabakada gerçekleşti.

Ancak ekonomi yani kısaca para birinci plana alındığında, yarışan sporculardan birinin diğerinin kulağını ısırarak koparttığına da şahit olduk.

Spor, bilimsel olarak, başka bir üreme hücresi ile birleşmeksizin yeni bir birey oluşturabilen üreme hücresidir. Yani üreme, yani yenileme parçasıdır. Spor ismi de buradan gelir. Yenileme, yenileşme, gelişme olacaksa amatör ruhla olur, amatör anlayıştan kopmamakla olur. Sporu, sporcuyu ranta bulaştırmamakla, rantla ezdirmemekle olur.

Böyle olursa toplum sporla buluşur, gelişir.

Pendikspor şirketleştiğinde şirket hisselerinin belli bölümü büyük ihtimalle halka açılır. Şirketin geri kalanını ise parayı basan kişiler alır. Pendikspor artık bir şirketin takımı olacak. Bu kentin takımı olmaktan çıkacak. Şirket hisselerinin çoğunluğunu elinde bulunduran kişi bir gün gelip şirket hisselerini herhangi bir kişiye satabilir. O kişi de çıkıp ben bu şirketi kapatıyorum arkadaş diyebilir…

Pendikspor şirketleşir ise bu şirket yönetiminin çok ciddi maddi kaynağının olması gerekli. Çünkü bu güne kadar Pendikspor’a  destek veren kurum ve kuruluşların kulübe desteği kesilecektir. Çünkü artık şirketsiniz.

Bu sebeplerle ve özetle, ben Pendiksporumuzun Futbol Şube görevlilerinden biri olarak, bu belirttiğim hususlara aykırı olduğunu düşündüğüm kararına katılmıyorum.

Pendikspor Pendiklilerindir. Böyle de kalmalıdır”

 

Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Turgay Kurtbeyoğlu
9 ay önce

Tebrik ederim. Sporda gerçekten böyle düşünen yöneticilere ihtiyaç var.
Bu bakış açısını destekliyorum.

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x