Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Pendiklilere Reva Mı Bu!

Artık ‘metruk bina’ vasfındaki devlet hastanesi, nüfusu ve sahip olduğu sosyo ekonomik yapısı göz önüne alındığında Pendik’e ve Pendiklilere yakışmıyor

İLÇEMİZDE YOK YOK
Pendik 700 bini aşan nüfusu ile Türkiye’nin 50 ilinden fazla insanın yaşadığı dev bir ilçe.
Bu ilçede havaalanı, metro, hızlı tren, hızlı feribot, marina, avmler, modern özel hastaneler, sanayi kuruluşları ve binlerce işletme olmak üzere hemen her şey fazlasıyla mevcut.

BU HASTANE YAKIŞMIYOR!
Ama bu nitelikli ilçede; sahip olduğu özelliklere hiç de yakışmayan ve adeta ‘metruk’ vasfında bir devlet hastanesi kendi tarihine direniyor!
Şehir merkezine sıkışmış, önünde her zaman trafik sıkışıklığının yaşandığı devlet hastanesi fiziki olarak neredeyse dökülüyor. Devlet hastanesinde alan darlığından dolayı mevcut nüfusa hitap edebilecek sayıda branş ve doktor da yok. Aynı şekilde cihazların da yetersiz olduğu söylenebilir. Bu noktada az sayıdaki sağlık görevlisinin fedakarca çalışarak üstün performans sergilediklerini de ifade etmek gerekir.

TUZLA VE KARTAL ÖRNEK
İlçemizden nüfus ve sosyo-ekonomik anlamda daha aşağıda kalan Tuzla ve Kartal ilçelerinde son derece modern devlet hastaneleri varken; Pendik’e yakışacak nitelikte bir devlet hastanesinin inşa edilememiş olması da uzun süredir eleştiri konusu.

BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ SORUMLU DEĞİL Mİ?
Bu ihtiyacın karşılanması noktasında, bölgemizden ve hatta ilçemizden çıkan milletvekillerimizin de konuya duyarlılık göstermesi bekleniyor. Ama bilindiği kadarı ile bu düzeyde bir katkı sağlanmış değil.

MUHALEFETİN ROLÜ
Özellikle muhalefetteki siyasi parti temsilcilerinin, ilçenin temel sorunlarını gündeme getirip kamuoyu oluşturarak yaptırımcı olmaları gerekmekte.
Ama gözlenen şu ki; onlar da yerel değil, ülke gündemine ait genel söylemlerle siyaset yapmayı tercih ediyorlar…

BAŞKAN CİN’DEN GİRİŞİM
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Salih Çalık’ın da talebi üzerine, Belediye Başkanı Ahmet Cin’in bu konuda sağlık bakanlığı düzeyinde girişimlerde bulunduğu ve Pendik Veteriner Enstitüsü civarında belirlenen geniş bir alan üzerinde modern bir devlet hastanenin projelendirdiği biliniyor. Çeşitli bürokratik ayrıntı ve anlaşmazlıklardan dolayı bu proje henüz netlik kazanarak hayata geçirilmiş değil.

ÖZEL HASTANE ÜCRETİNDEN HABERİNİZ VAR MI?
Pendik’te modern ve ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte bir devlet hastanesi bir türlü hayat bulamazken ; özellikle son yıllarda 5 yıldızlı otel kalitesinde devasa özel hastanelerin açılmış olması dikkat çekiyor.
Özel hastanelerde muayene ve tedavi başta olmak üzere hemen her işlem için de yüksek ücretler talep ediliyor! Ve çoğu vatandaşımızın bütçesi bu ücretleri karşılayabilecek düzeyde değil. Konu sağlık olsa bile…

İLERLEYELİM BEYLER BAYANLAR!
Özetlemek gerekirse; parti ayırımı gözetmeksizin topyekun destek vererek bu meseleye çözüm üretmenin zamanı geldi de geçti bile. İlerleyelim beyler bayanlar….

 

Bildir
2 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Ali Rıza karataş
11 ay önce

Degerli üstat sorun sadece hastanemizin eski bir binadan ibaret olduğu mu ?pendik kendi içinde bir kaç tip yaşam biçimini yaşayanların oluşturduğu devasa bir ilçemiz. Bir yandan ekonomik standartların en üst noktada olduğu diğer yandan bağışlarla ve/veya günlük işlerde çalışan insanların oluşturduğu bir yer,Buda gelir düzeyinin skalasının her geçen gün artarak daha çok açıldığını gösteriyor bize. ama en önemlisi de bu Yaman çelişkiyi giderecek bir yönetim kadrolarının olmamasıdır kısacası pendik sahipsizdir. Sadece beslenen insanların kümelendigi kendilerine dokunulmadığı sürece bu acımasız farklılıkları görmezden gelen rahatsız dahi olmayan bu muktedirler öngörmelilerki bu uçurum böyle giderse kazançları dahi onların huzur içinde bir yaşam sürmeleri için yeterli olmayabilir bu kentte,Diliyorum ve umuyorum ki Pendik’te yaşam süren her yurttaş bir yandan kendi gelenegini ve kültürünü yaşarken diğer taraftan da pendik ilçemizin kendisi için ne kadar önemli bir yer tuttuğunu bu zenginliğin kendisine verdiği katma değerin farkında olur ve öyle davranır ona göre planlanmış bir kent olur ne diyelim.

Merih Yener
11 ay önce

Sevgili Metin, ben bu yazıyı ‘Pendik’de Hayat’ da okudum ve yorumlar da yaptım.
Çok doğru hastahanemiz çok eski, yetersiz, donanımı yok denecek kadar az. Tüm bu eksiklikler mutlaka giderilmeli. Ancak hastahanenin arsası yaşlı bir bayan tarafından Numune hastahanesine “Hastahane yapılması ŞARTI” bağışlanmıştır. Ve hastahane yapılmıştır. Yasal olarak yıkılıp başka birşey -konuşulan cami veya avm- yapılması mümkün mü bilmiyorum.
Hele ki, Veterinerliğin yerine yapılması bana göre çok yalnış. Pendik ile özdeşleşmiş, yılların Veterinerliğinin yok edilmesi, o eski ağaçların kesilerek beton yapılması, eminim biz eski Pendiklilerin canını çok acıtacaktır. Bari bir orası kalsın.
Katılıyorum, doğru bu hastahane küçük ve yetersiz, ihtiyacı karşılamıyor. Mevcut eski, dayanıksız binanın yıkılarak, arkasındaki otopark olarak kullanılan, yıllar önce okul yapılması amacı ile kamulaştırılan, sonra İller Bankası tarafından Sağlık Bakanlığı’na devredilen alan dahil, daha büyük, modern bir hastahanenin yapılmasının çok yerinde olacağını düşünüyorum. Aynen böyle düşünülerek hazırlanan projeyi 5 yıl önce görmüştüm. Harika bir proje idi. Bembeyaz, modern, önde poliklinikler, otopark alanında çok katlı hastahane şeklinde idi. Bu imkan varken, Veterinerliğin heba edilmesi gerçekten çok yazık olur.

2
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x