Pendik Haber Girişi : 07 Şubat 2024 13:57

Pendik'te 6 Şubat Depremi Sergi ve Panel ile Anıldı

Pendik'te 6 Şubat Depremi Sergi ve Panel ile Anıldı
Pendik'te 6 Şubat Depremi Sergi ve Panel ile Anıldı

Pendik Belediyesi, 6 Şubat Depremi'nin yıl dönümünde anma programı ve özel bir sergi düzenledi. "Merkez Üssü: Hüzün" adını taşıyan sergi, Hatay'a giden Pendik Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri (PEAK) tarafından çekilen fotoğraflardan oluşuyor. 

 

Pendik Belediyesi “6 Şubat Depremi”nin yıl dönümü münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde anma programı ve sergi düzenledi. Programa katılanlar deprem ve sonrasında yaşanan acıları bir kez daha hatırladı.

 

 

“Merkez Üssü: Hüzün” adlı sergide PEAK’ın deprem bölgesinde çektiği 25 fotoğraf sergilenirken kullanılan ekipmanlar da ziyaretçilere sunuldu.

 

 

“Hatay’a giden öncü ekip olduk”

Sergi sonrasında düzenlenen panelde deprem sonrası bölgeye giderek yardım çalışmalarına katılan Pendik Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nden (PEAK) Yakup Gündüz, Hatay’a giden öncü ekiplerden olduklarını, bu sayede onlarca insanı enkaz altından çıkarma fırsatı yakaladıklarını söyledi.

 

 

Pendikli öğretmen yaşadıklarını anlattı

Panelde, bölgeye gönüllü olarak giden Pendikli İngilizce Öğretmeni Fatma Kara yaşadıklarını anlattı.

 

Aslında yabancı kurtarma ekipleriyle iletişim kurmak için bölgeye gitmek istediğini ifade eden Kara “7 Şubatta yola çıktım, Maraş’a vardım. Gördüğüm manzara mahşerdi. Yabancı kurtarma ekiplerine tercüman olmak için gittim kendimi bir anda çorba karıştırırken buldum.” dedi. Fatma Kara, deprem bölgesinden döndükten sonra anılarını, izlenimlerini ve tüm duygularını çıkardığı “52 numara” adlı kitapta anlattı.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.